Elastografia Wątroby

usg wątroby

Tkanka wątroby w różnych schorzeniach jak stłuszczenie zwłóknienie czy marskość zmienia swój skład. Komórki wątroby zastępowane są przez nieprawidłową tkankę ( tkankę włóknistą) co powoduje zaciskanie naczyń i nadciśnienie w układzie naczyń brzusznych, a w stadiach zaawansowanych niebezpieczne dla życia powikłania. Choroby te można leczyć, jednak muszą być rozpoznane. Dotychczas najlepszą metodą rozpoznania schorzeń wątroby była biopsja polegająca na wbiciu w miąższ wątroby długiej igły – pobraniu tkanki i jej ocenie pod mikroskopem. Jednak technika ta jest inwazyjna i ryzykowna dlatego wykonywana w warunkach szpitalnych, co wiąże się ze stresem oraz kosztami. Za pomocą aparatu Aixplorer podobne dane jak w biopsji uzyskujemy określając sztywność tkanki wątroby. Badanie specjalną dodatkową wiązką ultradźwięków o bardzo małej energii, ale znacznej szybkości rozprzestrzeniania powoduje, że można w czasie rzeczywistym uzyskać bardzo dokładny obraz sztywności wątroby. A to jest realna alternatywa dla biopsji potwierdzona w opracowaniach naukowych. Zmiany takie jak stłuszczenia wątroby, które mogą przejść w niebezpieczne włóknienie wątroby i wreszcie nieodwracalną marskość wątroby mogą być rozpoznane i leczone. Pamiętajmy także że ocena odbywa się pod stałą kontrolą USG – aparat Aixplore to także pełnowymiarowy ultrasonograf, a nasza najnowocześniejsza głowica pokazuje w procentach jak dobrze zostało wykonane badanie . Dlatego aparat wykazuje wyraźną przewagę w stosunku do innych systemów jak Fibroscan (badanie „na ślepo” bez kontroli USG TABELA poniżej) czy innymi aparatami USG wyposażonymi w elastografię fali ciągłej – (która pozwala na ocenę jedynie jakościową, a nie – bardzo dokładna ilościową jak w aparacie Aixplorer).

Oferujemy Państwu badanie najnowocześniejszym aparatem diagnostycznym dostarczającym maksymalną ilość danych medycznych, a w dodatku bezboleśnie, w optymalnym czasie i po relatywnie niskim koszcie.

Na badanie nie jest potrzebne skierowanie!

Badanie elastograficzne przeprowadza lekarz specjalizujący się w radiologii i diagnostyce obrazowej lub gastrolog.

Obrazy miąższu wątroby i wyniki pomiarów elastograficznych, które są archiwizowane na stacji opisowej w systemie DICOM, a tym samym trwale przechowywane w bezpieczny sposób, co oznacza, że mogą być porównane w dowolnym czasie z badaniami wykonanymi w późniejszym czasie.

Obrazy oraz wynik badania mogą zostać nagrane na nośnik USB, płytę CD lub wydrukowane dokumenty. Pacjent standardowo otrzymuje wynik – korelowany ze skalą Metavir ( określającą stopień uszkodzenia wątroby), która stosowana jest – stosowana w ocenie biopsji wątroby.

Jak to wygląda?

Na skórę nałożony zostaje żel i przyłożona głowica aparatu. Wykonujący badanie lekarz przy pomocy obrazowania USG znajduje obszar wątroby, który najlepiej nadaje się do wykonania pomiarów. Wynik badania, określany jest w kilopaskalach (kPa) i stanowią średnią z czterech pomiarów twardości tkanki wykonach w co najmniej trzech różnych miejscach wątroby. Wynik badania podawany jest jako wartość średnia, minimalna oraz najwyższa określona dla danego miejsca – co jest niezmiernie istotne dla określenia stopnia uszkodzenia narządu. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne oraz bezbolesne. Przygotowanie Pacjenta jest takie samo, jak do badania USG.

– stłuszczenie wątroby,

– uszkodzeniu alkoholowym,

– przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C,

– przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B,

– autoimmunologicznym zapaleniu wątroby,

– choroby dróg żółciowych,

– hemochromatoza

Wykonane mogą być zarówno badania pierwszorazowe jak i porównawcze, które maja na celu ocenę progresji lub ustępowania zmian.

Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne. Przygotowanie jak do badania USG.

Porównanie badania FibroScan i Elastografii SWE – TABELA

 FibroscanElastografia SWE
Ocena włóknienia wątrobytaktak
Ocena stłuszczenia wątrobytaktak
Ocena morfologii wątrobynietak
Stwierdzenie obecności guzów (rak – HCC)nietak
Stwierdzenie obecności naczyniaków, torbielinietak
Ocena szerokości żyły wrotnej i przepływu w niejnietak
Możliwość rozszerzenia badania o USG jamy brzusznejnietak

Nasz Lekarz

Krzysztof Lorens

dr n. med. Specjalista Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii

Jestem absolwentem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. W 1999 roku obroniłem pracę doktorską. Pracuję jako nauczyciel akademicki i praktyk z wieloletnim doświadczeniem, jestem autorem metody rehabilitacji chorych na zanikowe stwardnienie boczne.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok