Badanie ręki

Badanie ręki – urazy czy zwyrodnienia ręki najczęściej dotyczą obszaru palców (w tym kciuka). W zakresie palców wszystkie elementy miekkotkankowe położone są powierzchowne co powoduje że można je skutecznie oceniać w badaniu USG. Ponadto w badaniu USG można wykonać badanie w ruchu co pozwala oceniać czynność ścięgien ich aparatu stabilizującego stawów oraz wydolność troczków ścięgien. Bardzo istotna jest ocena zapalenia stawów oraz ścięgien powstałych z powodu przewlekłych stanów zapalnych jak w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów – określenie zaawansowania choroby i postępów leczenia jest najprostsza i bardzo powtarzalna w badaniu USG.

Badanie USG palców polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG ręki jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać ruchomość ścięgien oraz badanie Dopplerowskie za pomocą którego można określić obecność i ewentualne nasilenie stanów zapalnych.

Nasi lekarze:

Rafał Obuchowicz

Rafał Obuchowicz

dr n. med. Specjalista Radiolog z tytułem doktora

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Mateusz Ciecior

Mateusz Ciecior

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Ukończyłem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Lekarski. Zajmuję się wykonywaniem i interpretacją badań USG, MR i opisem badań RTG. Od 2014 prowadzę kursy USG oraz ćwiczenia i wykłady dla studentów CMUJ z przedmiotu Radiologia. Z placówką ULTRAGEN współpracuję od 2015.

Maciej Widliński

Maciej Widliński

lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Maciej Widliński – ZnanyLekarz.pl