Elastografia Tarczycy

Jedną z najnowocześniejszych metod badania tarczycy jest elastografia. Stanowi ona najnowszą technikę badania ultrasonograficznego tarczycy przeprowadzaną za pomocą najwyższej klasy aparatów USG, opierając się na ocenie twardości (sztywności) tkanek guza.

Elastografia to nowoczesna metoda diagnostyczna, która wykorzystuje fakt, że w wyniku wystąpienia raka znacząco zmienia się twardość tkanki wokół chorobowej zmiany czy całego narządu. Badanie stanowi cyfrowe rozwinięcie badania palpacyjnego (za pomocą palców ręki), w którym dotykiem ocenia się twardość i spoistość badanego narządu.

W czasie tego rodzaju badania lekarz za pomocą głowicy USG nieznacznie naciska na badaną tarczycę, w której podejrzewa zmianę ogniskową. Następnie wszelkie spowodowane tym badaniem pulsacyjnym odkształcenia są przetwarzane i przedstawiane za pomocą kolorowych map, czyli tzw. elastogramów (obrazów poszczególnych zmian w piersi dzięki innowacyjnej technologii identyfikacji wizualnej – kolorowej skali).

Samo badanie jest bezbolesne dla pacjenta. Aparat USG przetwarza wszystkie dane i oblicza współczynnik twardości guzka. Badana natychmiast otrzymuje wynik, który następnie interpretuje będący podczas badania lekarz.

Należy pamiętać, iż większość zmian nowotworowych, w tym także tarczycy , o charakterze złośliwym jest twardsza od zdrowych tkanek bądź zmian łagodnych. Wykryto bowiem, że sztywność tkanki raka inwazyjnego jest od 5 do nawet 25 razy większa niż w prawidłowej tkance.

W przypadku stwierdzenia przez lekarza zmian ogniskowych istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki przez wykonanie biopsji w celu pewnego rozpoznania zmian o charakterze nowotworowym.

Nasi lekarze:

Witalij Matwiejuk

Witalij Matwiejuk

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykonuję badania ultrasonograficzne w zakresie: piersi, jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek. Cały czas poszerzam i pogłębiam swoją wiedzę w zakresie ultrasonografii.