Ocena nadgarstka

Ocena nadgarstka : nadgarstek jest obszarem bezpośrednio przenoszącym obciążenia i skomplikowane ruchy z dłoni ( narządu chwytnego na kończynę górną). Dlatego może być miejscem zarówno zwyrodnień jak i zmian pourazowych. Chociaż statystycznie najczęstszą przyczyną uszkodzeń kości czy tkanek miękkich nadgarstka jest popularny – upadek „na wyciągniętą rękę” oraz różne urazy sportowe. Elementy miękkotkankowe nadgarstka ( jak więzadła ścięgna i nerwy położone przecież powierzchownie wokół tworzących go kości najlepiej jest oceniać za pomocą badania USG (tak jak w innych przypadkach jest to metoda szybka i pozwala na zastosowanie techniki badania dynamicznego – czyli możemy przeanalizować pracę ścięgien czy więzadeł w ruchu. Jest to szczególnie ważne w przypadku obecności blizn lub zmian pourazowych oraz po zabiegowych.

Ponadto przy pomocy USG możliwa jest ocena wszystkich nerwów okolicy nadgarstka których ucisk jest częstym problemem tej okolicy anatomicznej. Badanie USG nadgarstka polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG nadgarstka jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać ruchomość ścięgien oraz badanie Dopplerowskie za pomocą którego można określić obecność i ewentualne nasilenie stanów zapalnych.

Nasi lekarze:

Rafał Obuchowicz

Rafał Obuchowicz

dr n. med. Specjalista Radiolog z tytułem doktora

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Mateusz Ciecior

Mateusz Ciecior

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Ukończyłem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Lekarski. Zajmuję się wykonywaniem i interpretacją badań USG, MR i opisem badań RTG. Od 2014 prowadzę kursy USG oraz ćwiczenia i wykłady dla studentów CMUJ z przedmiotu Radiologia. Z placówką ULTRAGEN współpracuję od 2015.

Maciej Widliński

Maciej Widliński

lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Maciej Widliński – ZnanyLekarz.pl