Ocena stawu barkowego

Ocena stawu barkowego: staw barkowy jest jednym z najbardziej niestabilnych stawów w organizmie człowieka jednocześnie – z uwagi na lokalizację ( połączenie kończyny górnej z tułowiem) stale narażonym na przeciążenia i urazy. Większość schorzeń barku można skutecznie i dokładnie rozpoznać za pomocą badania USG które jest podstawowym i pierwszoplanowym w ocenie zarówno chorób przewlekłych jak i stanów pourazowych.

W grupie pacjentów młodych najczęściej dochodzi do zmian pourazowych jak przerwanie torebki stawu , urazy więzadeł barku i ścięgien tworzących tzw. „stożek rotatorów. U pacjentów starszych przyczyną bólu są najczęściej zmiany zwyrodnieniowe w zakresie ścięgien ( np. Zwapnienia stożka rotatorów) oraz zmiany zapalne i uszkodzenia o charakterze przerwania ciągłości zmienionych ścięgien.

Zaletą badania USG jest możliwość wykonania testów dynamicznych, które wnoszą wiele informacji nt. stanu stawu barkowego. Uszkodzenia elementów mięśniowych, torebki stawu oraz obecności i nasilenia stanów zapalnych stawu i przestrzeni go otaczających powinna być oceniana w badaniu USG ponieważ jest precyzyjna, prosta i często pozwala rozwiązać dany problem kliniczny.

Badanie USG stawu barkowego polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG barku jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność torebki stawowej, więzadeł oraz ruchomość stawu. Standardowo podczas badania stawu barkowego oceniane są struktury mięśniowe otaczające bark oraz staw barkowo obojczykowy a niekiedy też mostkowo obojczykowy.

Nasi lekarze:

Rafał Obuchowicz

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog z tytułem doktora

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Maciej Widliński

Maciej Widliński

lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Maciej Widliński – ZnanyLekarz.pl