USG brzucha - jamy brzusznej
USG brzucha w Krakowie - Twoja droga do zdrowia
Jama brzuszna stanowi dużą przestrzeń w ludzkim ciele, położoną pomiędzy klatką piersiową a miednicą. Znajduje się w niej większość narządów układu pokarmowego, moczowego i wydzielniczego, takich jak żołądek, wątroba, trzustka, nerki i jelita, a ze względu na jej bogactwo narządów, diagnostyka jest istotna w wykrywaniu wielu schorzeń.
Czy USG brzucha w Krakowie to badanie dla Ciebie?
Badaniem pierwszoplanowym jest w tym przypadku USG jamy brzusznej (brzucha) – pozwala na ocenę wszystkich narządów miąższowych (jak wątroby, trzustki, śledziony etc.). Ponadto możliwa jest ocena ogólnego stanu jelit czy żołądka (z uwagi na cienką ścianę i jej skomplikowany przebieg ocena ta jest fragmentaryczna), jednak w zakresie uwidocznionego fragmentu może być bardzo dokładna. W badaniu USG jamy brzusznej możliwe jest także określenie przepływu krwi przez narządy jamy brzusznej (w tzw. badaniu Dopplerowskim). Jest to bardzo istotne w takich chorobach jak nadciśnienie (ocena ukrwienia nerek) czy chorób wątroby.
Badanie USG jamy brzusznej pozwala także na zobrazowanie guzów nerek wątroby a niekiedy trzustki. Dlatego znajduje zastosowanie zarówno w monitorowaniu rozpoznanych już chorób a także jako badanie profilaktyczne może być wykonywane co jakiś czas także u osób zdrowych. Podczas badania USG jamy brzusznej można określić stan głównych naczyń (istotne w diagnostyce wieku podeszłego) oraz ocena węzłów chłonnych (istotne w ocenie u dzieci).

Śledziona jest standardowo oceniana podczas badania USG jamy brzusznej. Podczas badania lekarz analizuje wielkość i wymiary śledziony, mierząc jej długość, szerokość i grubość, aby określić, czy nie doszło do powiększenia (splenomegalia) lub zmniejszenia narządu.
Ocenia również strukturę miąższu śledziony, zwracając uwagę na jej jednorodność i poszukując ewentualnych zmian w echostrukturze, takich jak ogniska, torbiele czy guzy, które mogą wskazywać na różne patologie. Śledziona ulega zmianom podczas infekcji i schorzeń układu immunologicznego, dlatego jej ocena podczas badania USG jamy brzusznej jest tak istotna.
Decyzja o wykonaniu USG jamy brzusznej powinna być podyktowana zarówno konkretnymi objawami, jak i najważniejsze profilaktyką. Objawami alarmującymi są m.in.:
- silne lub przewlekłe bóle brzucha, niezależnie od lokalizacji,
- powiększenie obwodu brzucha, które nie jest związane z przyrostem masy ciała,
- wyczuwalne zmiany w jamie brzusznej (guzki, zgrubienia),
- obecność krwi w moczu lub stolcu,
- zmiany w rytmie wypróżnień (zaparcia lub biegunki).
Umów się na badanie już dziś!
W naszej placówce w Krakowie dysponujemy nowoczesnym sprzętem USG, który zapewnia wysoką jakość obrazowania, a nasz zespół doświadczonych specjalistów dokłada wszelkich starań, aby badanie przebiegało sprawnie i komfortowo. Umów się na badanie w ULTRAGEN, a nasi doświadczeni lekarze wyjaśnią Ci wszystko w prosty i zrozumiały sposób.
Nasi lekarze:
dr n. med. Specjalista Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii
Jestem absolwentem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. W 1999 roku obroniłem pracę doktorską. Pracuję jako nauczyciel akademicki i praktyk z wieloletnim doświadczeniem, jestem autorem metody rehabilitacji chorych na zanikowe stwardnienie boczne.
lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w trakcie specjalizacji w dziedzinie Radiologia i Diagnostyka obrazowa. Pracuję w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok