Leczenie czynnikiem wzrostu

Tak zwany czynnik wzrostu to cała grupa substancji chemicznych uzyskiwanych z komórek krwi obwodowej – (przede wszystkim krwinek białych) – krew pacjenta jest pobierana w ilości nie przekraczającej 150 ml – następnie jest wirowana w specjalnej wirówce a następnie stosowane są różne techniki separacji krwinek czerwonych od osocza – od dedykowanych filtrów po metody ręczne ( tanie ale mniej efektywne) następnie po uzyskaniu odpowiedniej frakcji komórkowej niewielka ilość skoncentrowanych komórek zawierających dobroczynne substancje jest podawana pod ścisłą kontrolą USG w miejsce w którym chcemy uzyskać efekt gojenia.

Czynnik wzrostu ma na celu pobudzenie procesu gojenia tkanek i znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny – od estetycznej po stomatologię i ortopedię. W praktyce leczenia urazów sportowych czynnik wzrostu ma znaczenie w pobudzaniu regeneracji struktur kolagenowych ( jak ścięgna i więzadła ) gdzie metabolizm jest słaby a procesy gojenia jeśli w ogóle rozwinąłby się by się to trwałyby tygodniami. Podanie czynnika wzrostu znacznie przyspiesza proces gojenia i efektywnie zwiększa jego efekty. W naszej praktyce stosujemy czynnik wzrostu od wielu lat – w 2009 roku dr Rafał Obuchowicz zespołem otrzymał I nagrodę na międzynarodowej konferencji leczenia urazów sportowych w Warszawie za osiągnięcia w dziedzinie posługiwania się ta techniką.

Nasz Lekarz

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok