Badanie stawu skokowego
Badanie stawu skokowego – staw skokowy jest najniżej położonym połączeniem ruchomym ciała człowieka dźwigającym ciężar ciała dlatego ulega często uszkodzeniom podczas aktywności sportowej czy wypadkom na śliskiej bądź nierównej nawierzchni. Z uwagi na możliwość zobrazowania ( powierzchownie położonych ścięgien i więzadeł ) oceną pierwszego rzutu wnoszącą wiele informacji diagnostycznych jest USG.
Diagnostyka ta jest szczególnie istotna po urazach o charakterze skręcenia kiedy to uszkodzone zostają więzadła stawu – struktury położone powierzchownie których stopień urazu można potwierdzić w badaniu dynamicznym USG oraz 3D . Poza tym badaniem USG ocenić można ścięgna stawu ilość płynu w stawie co ma także znaczenie w zespołach przeciążenia
W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG – USG nie penetruje przez powierzchnie kości – ocenia jedynie powierzchnię kostną.
Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta. Bardzo ważnym elementem jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność uszkodzonych więzadeł badanie 3D pozwala na ocenę pola powierzchni uszkodzonych włókien.
Nasz Lekarz
Rafał Obuchowicz
dr hab. n. med Specjalista Radiolog
Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok