USG TRUS (badanie przezodbytnicze prostaty)

usg trus

 

USG TRUS (badanie przezodbytnicze prostaty)

TRUS – przezodbytnicza ocena gruczołu krokowego. Pozwala na dokładną ocenę wymiarów stercza, oraz ujawnienie ewentualnej patologii w jego zakresie. Wskazaniami do jego wykonania są zmiany patologiczne stwierdzone w trakcie badania palcem przez odbytnicę- asymetria, guzki, stwardnienia, podwyższone stężenie PSA w surowicy krwi, łagodny rozrost stercza-kwalifikacja do zabiegu operacyjnego, diagnostyka niepłodności męskiej, przewlekłe zapalenie stercza.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na lewym boku. Wprowadza się głowicę Ultrasonograficzną do bańki odbytnicy i następnie ocenia się stercz. Szczególnego przygotowania do badania nie potrzeba, choć wskazane jest wypróżnienie się ze stolca oraz wcześniejsze oznaczenie stężenie antygenu terczowego – PSA. Lekarz wykonujący badanie chętnie odpowie na Państwa pytania.

Nasi lekarze:

Joanna Lisowska

lek. med. Specjalista Urolog

Jestem specjalistą urologiem, FEBU. Ukończyłam studia na wydziale Lekarskim Collegium Medicum w Krakowie. Zdałam Europejski Egzamin specjalizacyjny (Fellow of the European Board of Urology). Ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu medycyny ekstremalnej i medycyny podróży.

Sebastian Gibała

lek. med. Specjalista Urolog

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego CMUJ w Krakowie oraz rezydentem urologii w Klinice urologii w Krakowie. Swoje doświadczenie zawodowe uzupełniam uczestnictwem w licznych kursach i stażach w Polsce oraz za granicą.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok