Elastografia Wątroby

Elastografia wątroby w Krakowie - nieinwazyjna metoda diagnostyczna

Wątroba to niezwykle istotny organ, który pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji – od detoksykacji, przez magazynowanie substancji odżywczych, aż po produkcję żółci, niezbędnej w procesie trawienia tłuszczów. Niestety, w dzisiejszych czasach, ze względu na szybkie tempo życia, niezdrową dietę i inne czynniki, coraz więcej osób ma problemy z wątrobą, dlatego tak ważne jest, aby wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Elastografia wątroby w Krakowie - badanie aparatem Aixplorer

Elastografia wątroby w Krakowie, przeprowadzana za pomocą aparatu Aixplorer, to nowoczesna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na precyzyjną ocenę stanu wątroby.

Dotychczas najlepszą metodą rozpoznania schorzeń wątroby była biopsja polegająca na wbiciu w miąższ wątroby długiej igły – pobraniu tkanki i jej ocenie pod mikroskopem. Jednak technika ta jest inwazyjna i ryzykowna, dlatego wykonywana jest w warunkach szpitalnych, co wiąże się ze stresem oraz kosztami.

Za pomocą aparatu Aixplorer podobne dane jak w biopsji uzyskujemy określając sztywność tkanki wątroby. Badanie specjalną dodatkową wiązką ultradźwięków o bardzo małej energii, ale znacznej szybkości rozprzestrzeniania powoduje, że można w czasie rzeczywistym uzyskać bardzo dokładny obraz sztywności wątroby. A to jest realna alternatywa dla biopsji potwierdzona w opracowaniach naukowych.

Pamiętajmy także, że ocena odbywa się pod stałą kontrolą USG – aparat Aixplorer to także pełnowymiarowy ultrasonograf, a nasza najnowocześniejsza głowica pokazuje w procentach jak dobrze zostało wykonane badanie. Dlatego aparat wykazuje wyraźną przewagę w stosunku do innych systemów jak Fibroscan (badanie „na ślepo” bez kontroli USG TABELA poniżej) czy innymi aparatami USG wyposażonymi w elastografię fali ciągłej – (która pozwala na ocenę jedynie jakościową, a nie – bardzo dokładna ilościową jak w aparacie Aixplorer).

Porównanie badania FibroScan i Elastografii SWE – TABELA

Fibroscan Elastografia SWE
Ocena włóknienia wątroby tak tak
Ocena stłuszczenia wątroby tak tak
Ocena morfologii wątroby nie tak
Stwierdzenie obecności guzów (rak – HCC) nie tak
Stwierdzenie obecności naczyniaków, torbieli nie tak
Ocena szerokości żyły wrotnej i przepływu w niej nie tak
Możliwość rozszerzenia badania o USG jamy brzusznej nie tak

Jakie są wskazania do elastografii wątroby w Krakowie?

Elastografia wątroby w Krakowie to badanie, które pozwoli naszym specjalistom w ULTRAGEN, ocenić stan Państwa wątroby, szczególnie w przypadku podejrzenia chorób, które zmieniają strukturę jej tkanki. W różnych schorzeniach, takich jak stłuszczenie, zwłóknienie czy marskość, zdrowe komórki wątroby są zastępowane przez nieprawidłową tkankę (tkankę włóknistą), co powoduje zaciskanie naczyń i nadciśnienie w układzie naczyń brzusznych, a w stadiach zaawansowanych niebezpieczne dla życia powikłania. Choroby te można leczyć, jednak muszą być rozpoznane. Zmiany takie jak stłuszczenia wątroby, które mogą przejść w niebezpieczne włóknienie wątroby i wreszcie nieodwracalną marskość wątroby mogą być rozpoznane i leczone.

To badanie jest przydatne zarówno dla osób, które podejrzewają u siebie problemy z wątrobą, jak i dla tych, którzy chcą monitorować jej stan. Oto główne wskazania do wykonania elastografii wątroby w Krakowie:

  • stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowa choroba wątroby,
  • przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C lub B,
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • choroby dróg żółciowych,
  • hemochromatoza.
elastografia wątroby Kraków

Badanie elastograficzne wątroby przeprowadza lekarz specjalizujący się w radiologii i diagnostyce obrazowej lub gastrolog.

Obrazy miąższu wątroby i wyniki pomiarów elastograficznych, są archiwizowane na stacji opisowej w systemie DICOM, a tym samym trwale przechowywane w bezpieczny sposób. Umożliwia to porównywanie wyników w dowolnym czasie z badaniami wykonanymi w późniejszym czasie.

Obrazy oraz wynik badania mogą być udostępniane Pacjentowi na różnych nośnikach, takich jak USB, płytę CD lub w formie wydrukowanych dokumentów. Pacjent standardowo otrzymuje wynik – korelowany ze skalą Metavir (określającą stopień uszkodzenia wątroby), która stosowana jest w ocenie biopsji wątroby.

Przed badaniem należy być na czczo i zachować odstęp 6 h od ostatniego posiłku. Warto również zadbać, aby przed badaniem powstrzymać się od palenia papierosów oraz spożywać posiłki ubogie w tłuszcze.
Jeśli posiadają Państwo dokumentację medyczną z poprzednich badań lub informacje o dodatkowych schorzeniach, prosimy o zabranie ich na wizytę.

Na skórę nałożony zostaje żel i przyłożona głowica aparatu. Wykonujący badanie lekarz przy pomocy obrazowania USG znajduje obszar wątroby, który najlepiej nadaje się do wykonania pomiarów. Wynik badania, określany jest w kilopaskalach (kPa) i stanowią średnią z czterech pomiarów twardości tkanki wykonach w co najmniej trzech różnych miejscach wątroby. Wynik badania podawany jest jako wartość średnia, minimalna oraz najwyższa określona dla danego miejsca – co jest niezmiernie istotne dla określenia stopnia uszkodzenia narządu. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Przygotowanie Pacjenta jest takie samo, jak do badania USG.

Z troski o Państwa zdrowie, elastografia wątroby w Krakowie, w naszej placówce przeprowadzane jest przy użyciu najnowocześniejszego aparatu diagnostycznego, który dostarcza maksymalną ilość danych medycznych.

Nasz Lekarz

dr n. med. Specjalista Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii

Jestem absolwentem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. W 1999 roku obroniłem pracę doktorską. Pracuję jako nauczyciel akademicki i praktyk z wieloletnim doświadczeniem, jestem autorem metody rehabilitacji chorych na zanikowe stwardnienie boczne.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok