Badanie stopy

usg stopy

Badanie stopy – stopa jako narząd przenoszący ciężar ciała na podłoże bywa często uszkadzana lub przeciążana. Do częstych urazów powstałych na tym tle należą złamania zmęczeniowe oraz naderwania ścięgien ( szczególnie w okolicy palucha ) a także przerwania więzadeł międzykostnych. Wykrycie zmian tego rodzaju możliwe jest w badaniu USG w którym można ocenić zarówno złamania zmęczeniowe jak i uszkodzenia tkanek miękkich chociaż potwierdzenie i określenie zakresu uszkodzenia elementów kostnych wymaga najczęściej wykonania badania Rezonansu magnetycznego. Inna grupa schorzeń z przewlekłego przeciążenia – jak zapalenia ścięgien czy zmiany zwyrodnieniowo degeneracyjne nerwów ( nerwiak Mortona) może być z powodzeniem oceniany w badaniu USG i rzadko konieczne jest badania MR w celu poszerzenia diagnozy.

 

Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania. Bardzo ważnym elementem jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać przesuwanie się ścięgien i ich stabilność w pochewkach.

Nasz Lekarz

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok