Badanie USG stawu biodrowego

usg biodra

USG stawów biodrowych

Staw biodrowy jest z jednej strony narażony na mikrourazy (staw „dźwigający masę ciała” ) ale z drugiej dzięki swojemu ukształtowaniu jest bardzo stabilny.

Z uwagi na relatywnie głębokie śródtkankowe położenie powierzchni stawowych – ocena USG tego stawu jest ograniczona – sprowadza się do dokładnej oceny ilości płynu w stawie , oceny obrąbka wyłącznie w części przedniej. Natomiast badanie USG stawów biodrowych pozwala na bardzo dokładną ocenę mięśni i ich przyczepów w okolicy stawu biodrowego. Ponadto w badaniu USG możliwa jest ocena dynamiczna ( w ruchu) – podczas którego można określić konflikty między ruchomymi elementami stawu. Natomiast precyzyjna ocena samego stawu ( powierzchni stawowych stosunków przestrzennych elementów kostnych oraz wszystkich elementów mięśniowych stawu – możliwa jest w badaniu rezonansu magnetycznego. Wielu informacji dostarcza także badanie RTG – które powinno być wykonane przed oceną USG.

 

W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG stawów biodrowych

Badanie USG stawów biodrowych polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG stawów biodrowych jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać konflikty między elementami stawu oraz zachowanie torebki stawu.

Tego typu USG mogą Państwo wykonać w naszym gabinecie Ultragen w Krakowie.

Nasz Lekarz

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok