Badanie Ścięgna Achillesa

badanie ścięgna achillesa

Ścięgno Achillesa jest najczęściej zrywanym ścięgnem kończyny dolnej. Jest jednocześnie najmocniejszym ścięgnem w organizmie a także najczęściej używanym (pracuje podczas chodzenia, biegania, skakania).
Badanie USG uznawane jest obecnie za najlepszą metodę diagnozowania urazów tego narządu. W ścięgnie Achillesa wszystkie elementy miękko-tkankowe położone są powierzchownie, co w połączeniu z nowoczesnym aparatem USG o wysokiej rozdzielczości pozwala na dokładną diagnozę i rozróżnienie stopnia urazu oraz jest źródłem wskazówek dotyczących dalszego procesu leczniczego. Daje możliwość oceny rozległości, lokalizacji zmian i określenia postępów powrotu do zdrowia.

Wskazania do wykonania badania ścięgna Achillesa:

  • ból i sztywność wzdłuż ścięgna, przeważnie rano
  • ból wzdłuż ścięgna lub z tyłu na pięcie (ok.5-7cm od pięty), nasilający się w trakcie chodzenia lub biegania
  • ostry ból następnego dnia po treningu
  • obrzęk okolicy ścięgna Achillesa, który może występować ciągle i nasilać się wraz z ćwiczeniami
  • trudności podczas chodzenia lub niemożność stania na palcach
  • charakterystyczny „trzask” podczas treningu w tylnej części łydki lub pięty (może to oznaczać zerwanie ścięgna Achillesa)

Nasz Lekarz

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok