Badanie ręki

badanie ręki

Badanie ręki – urazy czy zwyrodnienia ręki najczęściej dotyczą obszaru palców (w tym kciuka). W zakresie palców wszystkie elementy miekkotkankowe położone są powierzchowne co powoduje że można je skutecznie oceniać w badaniu USG. Ponadto w badaniu USG można wykonać badanie w ruchu co pozwala oceniać czynność ścięgien ich aparatu stabilizującego stawów oraz wydolność troczków ścięgien. Bardzo istotna jest ocena zapalenia stawów oraz ścięgien powstałych z powodu przewlekłych stanów zapalnych jak w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów – określenie zaawansowania choroby i postępów leczenia jest najprostsza i bardzo powtarzalna w badaniu USG.

 

Badanie USG palców polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG ręki jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać ruchomość ścięgien oraz badanie Dopplerowskie za pomocą którego można określić obecność i ewentualne nasilenie stanów zapalnych.

Nasz Lekarz

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok