USG Układu moczowego

usg układu moczowego

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej (brzucha) :

Badanie jest metodą obrazowania narządów układu moczowego ( nerek, moczowodów, pęcherza moczowego przy pomocy fal ultradźwiękowych, które dzięki swoim odbiciom tworzą na monitorze komputera obraz badanego narządu.
Wskazaniem do badania jest podejrzenie kamicy nerkowej, zmian nowotworowych nerek zmian zapalnych ( np. ropnie) nieokreślonego pochodzenia, zmian w moczowodzie i pęcherzu moczowym.

Wykrycie, kreślenie wielkości i charakteru zmian chorobowych nerki, moczowodu i pęcherza moczowego, wykrycie i zlokalizowanie złogów samiczych w układzie moczowym.

W przeddzień badania nie jest wskazane picie alkoholu, kawy, napojów gazowanych oraz palenie papierosów zaś posiłki powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite. Na 1 godz. przed badaniem wskazane jest wypić ok. 1 litra niegazowanego płynu (wodę) napełniając pęcherz tak, żeby przed badaniem pacjent miał uczucie parcia na pęcherz.
Osoby przyjmujące insulinę powinny umówić termin badania na godziny poranną i zabrać ze sobą insulinę oraz pierwsze śniadanie.
Jeżeli osoba badana stale przyjmuje leki, może zażyć je jak zwykle, popijając małą ilością niegazowanej wody.
Zalecane jest również przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań, jeżeli takowe były wykonywane

Nasi lekarze:

lek. med. Specjalista Urolog

Jestem specjalistą urologiem, FEBU. Ukończyłam studia na wydziale Lekarskim Collegium Medicum w Krakowie. Zdałam Europejski Egzamin specjalizacyjny (Fellow of the European Board of Urology). Ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu medycyny ekstremalnej i medycyny podróży.

Sebastian Gibała

lek. med. Specjalista Urolog

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego CMUJ w Krakowie oraz rezydentem urologii w Klinice urologii w Krakowie. Swoje doświadczenie zawodowe uzupełniam uczestnictwem w licznych kursach i stażach w Polsce oraz za granicą.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok