USG Węzłów-chłonnych

usg węzłów chłonnych

Wskazaniem do wykonania USG może być wystąpienie u pacjenta powiększenia węzłów chłonnych. Za znaczące uznawane jest stwierdzenie zwiększania rozmiaru węzła przewyższające wielkość 10 mm. Innym zjawiskiem, które w przypadku węzłów chłonnych może wzbudzać niepokój, jest bolesność tych narządów, może być ona bowiem związana z dość szybkim powiększaniem się rozmiaru węzła. Kolejnym wskazaniem do badania USG węzłów chłonnych są zmiany w obrębie skóry pokrywającej te struktury.

Wymienione wyżej dolegliwości dotyczące węzłów limfatycznych pojawiać się mogą zarówno w przypadku schorzeń stosunkowo niegroźnych, jak i tych zagrażających życiu. Przykładami zaburzeń, w których przebiegu pojawiać się mogą tego typu objawy, są:

  • choroby bakteryjne (np. gruźlica, infekcja gronkowcowa)
  • zakażenia wirusowe (np. wirusem HIV czy mononukleozy)
  • schorzenia nowotworowe (jak chłoniaki czy białaczki, oprócz tego węzły mogą stanowić lokalizację przerzutów nowotworów wywodzących się z innych narządów)
  • choroby autoimmunologiczne (toczeń układowy)

Istnienie podejrzenia występowania u pacjenta wyżej wymienionych zaburzeń może stanowić wskazanie do oceny ultrasonograficznej węzłów chłonnych. Podczas procedury zbadane mogą zostać zarówno te leżące dość powierzchnie (jak węzły szyjne, podżuchwowe, nadobojczykowe), ale i te znajdujące się w głębszych częściach organizmu (np. węzły zaotrzewnowe, obecne w jamie brzusznej).

Badanie USG węzłów chłonnych nie stwarza zagrożenia dla pacjenta, wobec czego może być wykonane w zasadzie u każdego, również u dzieci i u pacjentek w ciąży. W razie potrzeby istnieje możliwość jego powtarzania. W przypadku diagnostyki schorzeń, obejmujących węzły chłonne, przed wizytą w gabinecie lekarskim nie są wymagane specjalne przygotowania – wyjątkiem jest konieczność oceny węzłów znajdujących się w jamie brzusznej, wtedy pacjent powinien być na czczo (ostatni posiłek chory powinien spożyć około 8-10 godzin przed badaniem).

Nasi lekarze:

Witalij Matwiejuk

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykonuję badania ultrasonograficzne w zakresie: piersi, jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek. Cały czas poszerzam i pogłębiam swoją wiedzę w zakresie ultrasonografii.

 

Aleksandra Gawrońska

lek. med.

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje doświadczenie medyczne zdobywałam również na uniwersytecie medycznym w Rzymie oraz podczas wielu praktyk zagranicznych. Obecnie jestem w trakcie specjalizacji w dziedzinie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Stale poszerzam swoją wiedzę z zakresu ultrasonografii.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok