Cystoskopia

Cystoskopia jest doskonałym badaniem stosowanym powszechnie w diagnostyce  urologicznej. 

Polega ona  na  wprowadzeniu specjalnego narzędzia do  pęcherza moczowego. Narzędzie to ma kamerę na szczycie i nazywa się  cystoskopem. Wprowadzamy go do swiatła pęcherza moczowego przez cewkę  moczową zarówno  u kobiet jak i mężczyzn- dzięki temu możemy rownież ocenić cewkę  moczową  na jej przebiegu pod kątem ew. zwężeń lub innych zmian patologicznych 

Po wprowadzeniu cystoskopu dokonuje się wzrokowej oceny błony śluzowej wewnątrz pęcherza moczowego. W razie stwierdzenia  patologii pacjent  jest kierowany do dalszego leczenia.

Cystoskopia jest jednym z elementów monitorowania różnych  chorób w tym np. raka pęcherza  moczowego. Umożliwia ona zobaczenie zmian zachodzących w pęcherzu moczowym i ujściach moczowodów,a  także patologii  na przebiegu cewki moczowej. Stanowi dosc istotny element w rozpoznawaniu i różnicowaniu stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego.

Przy pomocy cystoskopii można również ocenić  stopień przerostu gruczołu krokowego.

Przy jej pomocy usuwamy również specjalnymi kleszczykami cewniki moczowodowe wprowadzone do  moczowodów podczas zabiegów kruszenia złogów URSL.Są to tzw.cewniki podwójnie  zagięte- DJ ,JJ, “pig tail”

Badanie trwa zazwyczaj krótko,jest  wykonywane w  znieczuleniu miejscowym cewki specjalnym żelem.

Do badania nie trzeba się specjalnie  przygotowywać. Wystarczy dokładnie umyć okolicę krocza wodą z mydłem. W dniu planowanego zabiegu należy zgłosić  się z ważnym wynikiem badania ogólnego moczu, oraz wynikiami  prób  z krwi  antygen Hbs i p/ciała HCV

Możliwe powikłania:
Ból, pieczenie podczas oddawania moczu, infekcja dróg moczowych, krwawienie z dróg moczowych, zatrzymanie moczu, uszkodzenie ściany cewki moczowej i / lub ściany pęcherza moczowego wymagające interwencji operacyjnej, wstrząs, sepsa, zgon.

Nasi lekarze:

lisowska urolog

Joanna Lisowska

lek. med. Specjalista Urolog

Jestem specjalistą urologiem, FEBU. Ukończyłam studia na wydziale Lekarskim Collegium Medicum w Krakowie. Zdałam Europejski Egzamin specjalizacyjny (Fellow of the European Board of Urology). Ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu medycyny ekstremalnej i medycyny podróży.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok