USG Piersi

usg piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi (USG piersi) tzw. sonnomammografia jest bezbolesną nieinwazyjną techniką wykrywania zmian patologicznych w sutku

USG Piersi jest adresowane przede wszystkim do kobiet młodych ( do 40 roku życia) z uwagi na budowę gruczołu piersiowego, w którym w tym wieku przeważa tkanka gruczołowa stanowiąca dobry kontrast dla zmian ogniskowych. USG piersi jest też niezbędnym uzupełnieniem badania mammograficznego – także z uwagi na możliwość częstego jego powtarzania.

Jako badanie profilaktyczne powinno być wykonywane nie rzadziej niż raz na dwa lata ( najlepiej raz do roku) , wskazaniami do natychmiastowego przeprowadzenia badania są wykryte przez Pacjentkę lub lekarza prowadzącego – zgrubienia, guzki, obszary podwyższonego oporu, zniekształcenia ( w tym wciągnięcia skóry sutka) czy nieprawidłowy ( poza okresem karmienia ) wypływ treści z brodawki. Statystycznie ponad 80% wszystkich zmian wykrytych zmian ( o ile są obecne ) to zmiany łagodne natomiast pozostałe 20 % obejmuje zmiany podejrzane. Co nie oznacza ze stanowią zmianę nowotworową.

O rozpoznaniu decyduje badanie mammograficzne (jako poszerzenie badania USG piersi) oraz biopsja.

usg piersi kraków

Technika badania piersi

usg piersi kraków

Obraz zmiany w piersi – sutek gruczołowy.

Do badania najlepiej zgłosić się w pierwszym okresie cyklu ( do 10 dnia ) ( choć badania można wykonać także w innych okresach cyklu. Badanie USG piersi wykonuje lekarz wykwalifikowany w kierunku przeprowadzania badania piersi. Badanie USG piersi polega na przesuwaniu głowicy po piersi ruchami podłużnymi i okrężnymi – kontakt między głowicą a skórą zapewnia specjalny żel. Podczas tej procedury na ekranie monitora powstają obrazy stanowiące odwzorowanie budowy anatomicznej piersi w ten sposób możliwe jest wykrycie zmian litych , płynowych lito- płynowych i zapaleń.

Z uwagi na dobro kobiety w naszej placówce powołaliśmy zespół specjalistów nastawiony nie tylko na ocenę aktualnego stanu zdrowia kobiety, ale który dzięki specjalistycznym testom opracowanym w oparciu o techniki biologii molekularnej potrafi w sposób naukowy przewidzieć ryzyko występowania tych chorób w przyszłości.

Nasi lekarze:

Witalij Matwiejuk

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykonuję badania ultrasonograficzne w zakresie: piersi, jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek. Cały czas poszerzam i pogłębiam swoją wiedzę w zakresie ultrasonografii.

 

Aleksandra Gawrońska

lek. med.

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje doświadczenie medyczne zdobywałam również na uniwersytecie medycznym w Rzymie oraz podczas wielu praktyk zagranicznych. Obecnie jestem w trakcie specjalizacji w dziedzinie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Stale poszerzam swoją wiedzę z zakresu ultrasonografii.

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok