Biopsje

Biopsja – to nakłucie zmiany stosujemy ją wówczas gdy chcemy dowiedzieć się jaka jest budowa ( skład komórkowy wykrytej zmiany ) – czego nie zapewnia badanie obrazowe. Pod kontrolą USG za pomocą igły ( najczęściej) pobrany zostaje fragment tkanki z obszaru zmiany. Następnie obszar ten wysyłany jest do badania histopatologicznego gdzie specjalista patolog na podstawie obrazu uzyskanego przy pomocy mikroskopu określa skład komórkowy danej zmiany. Pozwala to określić czy jest ona łagodna, złośliwa j czym jest dany guz ponieważ jego komórki „widać „ pod mikroskopem.

Rodzaje biopsji – cienkoigłowa – w obszar zmiany pod kontrola USG wprowadzana jest cienka igła, przy użyciu strzykawki materiał zassany zostaje do wnętrza igły. Następnie po wyjęciu igły pobrany materiał zostaje pod ciśnieniem wypchnięty na szkiełko a po utrwaleniu nadaje się do oceny pod mikroskopem. Z uwagi na rozmiar ( małą grubość – igły) procedura jest nie bolesna i nie jest niebezpieczna.

Biopsja grubo igłowa – stosowana w przypadku tkanek spoistych ( jak np. Mięsnie ) w obszar zmiany pod kontrolą USG wprowadzana jest igła o większej średnicy ( > 1,2 mm) – poza tym procedura jest podobna jak w przypadku biopsji cienkoigłowej z tym że konieczne może okazać się miejscowe znieczulenie – po procedurze nie pozostaje rana.

Biopsja mammotomiczna jest procedurą inwazyjną polegająca na pobraniu szerokiego fragmentu tkanki zmiany guza przez obrotowy nóż wprowadzony w pobliże zmiany przy pomocy specjalnej grubej igły a następnie zassaniu pobranych fragmentów przez mechanizm próżniowy. Procedura jest nie bolesna ( wymaga miejscowego znieczulenia ) i nie wymaga zaopatrzenia chirurgicznego.

Nasi lekarze:

Witalij Matwiejuk

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykonuję badania ultrasonograficzne w zakresie: piersi, jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek. Cały czas poszerzam i pogłębiam swoją wiedzę w zakresie ultrasonografii.

 

Skontaktuj Się Z Nami

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok