Urazy takie jak zwichnięcie, skręcenie i złamanie zdarzają się bardzo często – wystarczy nieostrożny krok lub mokra ulica, by zakończyć swój spacer na SORze. Jednak nie każdy ból oznacza konieczność natychmiastowej interwencji lekarskiej lub, co gorsza, konieczności unieruchomienia kończyny za pomocą gipsu czy ortezy.
Skręcenie – jak je rozpoznać?
Skręcenie to uraz, który najczęściej dotyczy nadgarstków i stawów skokowych. Tuż po wystąpieniu urazu, pacjent odczuwa nagły ból, który utrzymuje się i utrudnia poruszanie skręconą kończyną. Zazwyczaj występuje też opuchlizna i obrzęk, które można próbować zwalczyć domowymi metodami – ziołowymi naparami, lodem, octem lub specjalnymi maściami (najlepiej sprawdzą się te dostosowane do potrzeb sportowców na wypadek kontuzji).
Objawy mijają po kilku dniach, jeśli unieruchomimy uszkodzoną kończynę bandażem i ograniczymy poruszanie nią. Warto jednak skonsultować uraz z lekarzem, zwłaszcza jeśli wystąpił po raz któryś z kolei – skręcona wiele razy kostka ma mniejsze zdolności regeneracyjne, przez co powrót do całkowitej sprawności może trwać o wiele dłużej niż podczas pierwszego urazu.
Zwichnięcie – lekarz potrzebny od zaraz
Zwichnięcie to bardzo bolesna kontuzja – nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że uszkodzeniu ulega aparat więzadłowy stawu, przez co powierzchnie stawowe przesuwają się i “rozdzielają”. Bardziej obrazowo? Zwichnięcie to nic innego jak przemieszczenie kości w stawie.
Tak jak w przypadku skręcenia, pojawia się obrzęk i opuchlizna, czasami krwiak, jednak ból jest dużo silniejszy, a dodatkowo uszkodzona kończyna powinna pozostać całkowicie unieruchomiona aż do konsultacji z lekarzem, który musi nastawić zwichnięty staw, a także zadecydować, czy konieczna będzie operacja. Jest to jednak ostateczność – zazwyczaj kończy się na gipsie lub ortezie, które jednak też skutecznie uprzykrzają życie przez co najmniej kilka tygodni.
Złamanie – otwarte i zamknięte
Złamanie to całkowite przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Trudno pomylić je z innymi urazami – ból jest o wiele silniejszy niż w przypadku zwichnięcia, występuje także nienaturalne ułożenie kończyny, a nawet możliwe trzeszczenie fragmentów złamanej kości.
Złamania można podzielić na zamknięte i otwarte – te drugie są o wiele bardziej niebezpieczne, gdyż złamana kość przebija także skórę, przez co dojść może do infekcji i zakażenia.
Złamanie wymaga długotrwałego leczenia – tuż po wystąpieniu urazu należy unieruchomić kończynę i niezwłocznie udać się do lekarza. Wykonuje on prześwietlenie niezbędne do zweryfikowania, czy kość wymaga nastawienia, a następnie trwale unieruchamia kończynę za pomocą gipsu.
Leczenie złamania może być mniej lub bardziej problematyczne – wszystko zależy od indywidualnych czynników, zwłaszcza wieku pacjenta. U dzieci występuje bowiem złamanie typu zielonej gałązki (zazwyczaj nie dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości tkanki), a u seniorów może być ono uwarunkowane osteoporozą i bardzo trudne do wyleczenia.