Świętowanie Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym jest jednym z ulubionych momentów roku dla wielu osób. Choinka, świąteczne dekoracje i kolędy pozwalają nam zapomnieć o codziennych troskach i skupić się na najbliższych. Każdego roku, wielu z nas obiecuje sobie silną wolę przy świątecznym stole. Niestety bardzo często odnosimy porażkę, za którą płacimy bólem brzucha i dolegliwościami trawiennymi.
Najczęstsze problemy trawienne
Tradycyjne potrawy wigilijne, takie jak kapusta z grochem, pierogi, smażony karp, zupa grzybowa czy desery charakteryzują się wysoką kalorycznością oraz ciężkostrawnością. Wiele osób obchodzących Boże Narodzenie zmaga się ze wzdęciami, czyli z uczuciem ciężkości i dyskomfortu trawiennego. Do innych dolegliwości należą: ból brzucha, zgaga, niestrawność, biegunka oraz uczucie pełności. Niestety każdego roku do szpitali zgłaszają się osoby zmagające się z poważnymi problemami z wątrobą, układem krwionośnym i sercem, wskutek nadmiernego objadania się.
Czego unikać przy wigilijnym stole?
Przestrzeganie kilku prostych rad pozwoli nam zminimalizować ryzyko niestrawności. Jedną z podstawowych zasad jest unikanie dokładek i objadania się. Spróbowanie wszystkich potraw jest jedną z tradycji, w której nie ma nic złego. Należy jednak ograniczać porcje i zrezygnować z kilkukrotnego dokładania tej samej potrawy. Ważny przy tym jest także sam sposób jedzenia. Pamiętajmy, by pokarmy spożywać powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Aby oszukać nasz mózg, warto dodatkowo nakładać mniejsze porcje na mniejszy talerz. Jemy również oczami, a pełny talerz, nawet jeśli jest mniejszy, pozwoli nam uwierzyć, że jemy więcej niż w rzeczywistości.
Znając nasz organizm najlepiej, sami jesteśmy w stanie określić, z których wigilijnych potraw warto zrezygnować lub maksymalnie je ograniczyć. Osoby na co dzień zmagające się ze wzdęciami, nie powinny spożywać potraw na bazie grochu i kapusty. O ograniczeniach powinny pamiętać także osoby cierpiące na alergie i nietolerancje pokarmowe, które odrobinę świątecznego szaleństwa mogą przepłacić wielogodzinnym dyskomfortem. Kolejną grupą, która niestety musi przestrzegać diety i umiaru podczas świąt, są diabetycy, u których dieta jest kluczowa w regulowaniu stężenia cukru we krwi.
Już na etapie przygotowywania potraw możemy zadbać o nasz układ trawienny, dodając niektóre przyprawy, kminek oraz majeranek z powodzeniem wspomogą nasze procesy trawienne. Możemy także do kolacji wypić lampkę czerwonego wina. Profilaktycznie po spożytym posiłku możemy wybrać się na rodzinny spacer, który zapewni nam niezbędną dawkę ruchu.
Jak radzić sobie z niestrawnością?
Jeśli jednak nie uda nam się zachować silnej woli, należy pamiętać o kilku prostych sposobach, które pomogą nam zmniejszyć dolegliwości. W przypadku niestrawności warto rozważyć kilkugodzinną głodówkę. Na nudności, biegunkę oraz ból brzucha pomocny jest sok z czarnych jagód, oraz napary z mięty i rumianku.