Badanie Ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa jest najczęściej zrywanym ścięgnem kończyny dolnej. Jest jednocześnie najmocniejszym ścięgnem w organizmie a także najczęściej używanym (pracuje podczas chodzenia, biegania, skakania).
Badanie USG uznawane jest obecnie za najlepszą metodę diagnozowania urazów tego narządu. W ścięgnie Achillesa wszystkie elementy miękko-tkankowe położone są powierzchownie, co w połączeniu z nowoczesnym aparatem USG o wysokiej rozdzielczości pozwala na dokładną diagnozę i rozróżnienie stopnia urazu oraz jest źródłem wskazówek dotyczących dalszego procesu leczniczego. Daje możliwość oceny rozległości, lokalizacji zmian i określenia postępów powrotu do zdrowia.
Wskazania do wykonania badania ścięgna Achillesa:
- ból i sztywność wzdłuż ścięgna, przeważnie rano
- ból wzdłuż ścięgna lub z tyłu na pięcie (ok.5-7cm od pięty), nasilający się w trakcie chodzenia lub biegania
- ostry ból następnego dnia po treningu
- obrzęk okolicy ścięgna Achillesa, który może występować ciągle i nasilać się wraz z ćwiczeniami
- trudności podczas chodzenia lub niemożność stania na palcach
- charakterystyczny „trzask” podczas treningu w tylnej części łydki lub pięty (może to oznaczać zerwanie ścięgna Achillesa)
Nasi Lekarze:
Rafał Obuchowicz
dr hab. n. med Specjalista Radiolog
Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.
Jacek Jurka
lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
Przez lata opieki nad zespołem profesjonalnych sportowców nabyłem szczególnej biegłości i rozumienia specyfiki urazów sportowych co z powodzeniem wdrażam w swojej codziennej pracy klinicznej. Ze względu na moje zamiłowanie do sportu chciałem połączyć dwie pasje, stąd moje ukierunkowanie na medycynę sportową.
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok