Kręgosłup to niewzykle istotny element szkieletu – stanowi narząd podporowy, utrzymujący ciężar całego ciała
Zbudowany jest z 33 lub 34 kręgów, które podzielić można na 5 odcinków – kręgi szyjne, piersiowe, lędźwiowe, kość krzyżowa oraz kość guziczna. Każdy z odcinków kręgosłupa spełnia określone funkcje – każdy z nich może także przemęczać się, ulegać kontuzjom lub chorobom i schorzeniom.
Kręgosłup spełnia swoje funkcje dzięki charakterystycznej, spójnej budowie, którą wyróżniają także naturalne krzywizny i wygięcia – ich zmiany również wpływają na odczuwany ból, dyskomfort, a także funkcjonowanie kręgosłupa.
Ból kręgosłupa staje się coraz częstszą przypadłością, z którą pacjenci zgłaszają się do specjalistów – często niepotrzebnie, gdyż winić moga jedynie swój tryb życia. Jeśli zmienimy swoje nawyki, bóle i dyskomfort znikną – i to bez rehabilitacji, tabletek przeciwbólowych i recept.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa niezwiązane z wadami postawy i zwyrodnieniami?
1. Nieodpowiednia postawa w pracy siedzącej – kręgosłup jest wbrew pozorom narażony na urazy w pozycji siedzącej bardziej, niż podczas wysiłku fizycznego. Dlaczego? Praca siedząca wymaga od nas pozostania w praktycznie jednej pozycji przez 8 godzin. Jeśli jest to pozycja nieprawidłowa, w której zwiększone jest oddziaływanie na odcinek lędźwiowy, możemy nabawić się schorzeń i urazów kręgosłupa nawet jeśli nie uprawiamy sportu, nie podnosimy ciężkich rzeczy i ogólnie nie lubimy się przemęczać. Z tego powodu warto zadbać o to, by nawet w pracy było nam maksymalnie wygodnie – stopy muszą opierać się płasko na ziemi, a ręce uginać na biurku pod kątem 90 stopni. Dodatkowo warto podpowiedzieć pracodawcy, by zainwestował w zdrowie pracowników – np. kupując fotele ergonomiczne odciążające lędźwia, bądź podnóżki.
2. Nieodpowiedni sen – podczas snu w niewłaściwej pozycji, zwiększamy nacisk na odcinek szyjny kręgosłupa. Może mieć to związek z nieodpowiednią do naszych preferencji twardością materaca lub poduszki. Wystarczy zmienić odrobinę swoją sypialnię, by przestały nękać nas migreny i uciążliwy ból kręgosłupa – nie tylko w nocy, ale również w dzień.
3. Nadwaga i brak ruchu – zła dieta i brak regularnej aktywności fizycznej prowadzą do nadwagi i otyłości, plag XXI wieku. Z powodu przeciążenia organizmu cierpią nie tylko organy wewnętrzne, które często nie są w stanie nadążyć za rosnącym organizmem, ale także kręgosłup, który musi utrzymać dodatkowo wagę. Prowadzi to do choroby zwyrodnieniowej i innych schorzeń kręgosłupa. Warto pierw najpierw udać się do dietetyka, który rozpisze nam indywidualną dietę, zanim udamy się do fizjoterapeuty.
4. Stres – stres jest przyczyną większości bólów i chorób, z którymi spotykamy się na co dzień. Oddziałuje nie tylko na psychikę, ale też w bezpośredni sposób na układ krwionośny czy mięśnie – które kurczą się mocno, powodując późniejszy dyskomfort i ból podczas rozluźniania się. Stres jest jednym z najczęstszych powodów występowania bólu kręgosłupa.
5. Nieodpowiedni sposób schylania się – warto pamiętać, że podnoszenie ciężkich przedmiotów to wysiłek nie tylko dla naszych ramion i barków. Mocno obciążony zostaje też kręgosłup – zwłaszcza jeśli zginamy się w pasie i na prostych nogach próbujemy podnieść ciężar do góry. Prawidłowa, zdrowa dla kręgosłupa pozycja wyjściowa to ugięcie w kolanach i podnoszenie się razem z dodatkowym ciężarem przy zachowaniu naturalnej pozycji kręgosłupa.