Iniekcje komórek macierzystych
Schorzenia które dawniej musiały być wyłącznie operacyjnie jak urazy łakotek, uszkodzenia warstwy chrzestnej stawów a nawet przerwania więzadeł – mogą być leczone za pomocą terapii komórkami macierzystymi.
Komórki takie są pobierane ze szpiku kostnego – z kości miednicy. Zabieg choć brzmi groźnie nie jest bolesny – ponieważ odbywa się w miejscowym znieczuleniu w warunkach Sali operacyjnej . z zachowaniem warunków aseptyki. Szpik pobieramy pod kontrola USG co warunkuje najbardziej optymalne miejsce pobrania. W wyniku tego uzyskane zostają komórki szpiku które są multipotencjalne czyli potrafią się zróżnicować – zamienić w różne inne tkanki – chrzestne, kostne czy fibroblasty( komórki produkujące kolagen ) – jakie to ma znaczenie ? – otóż kiedy podamy takie komórki w obręb stawu w którym znajdują się uszkodzenia chrzestne potrafią one wbudować się jako komórki chrząstki wobszar powierzchni stawowej – jeśli podamy w obszar uszkodzonej kości – formują kostninę co znacznie przyspiesza zrost a także w obszar uszkodzonego więzadła – efektem jest produkcja kolagenu co powoduje zrost urwanego więzadła czy ścięgna. Dlatego stanowią przełom w leczeniuwielu chorób – gdyż niejednokrotnie pozwalają uniknąć zabiegu operacyjnego który dotychczas był jedyna metoda leczenia.
Komórki macierzyste w próbówce gotowe do podania pacjentowi
Czasami nie ma możliwości pobrania szpiku – ekstremalna otyłość czy choroby krwi sa przeciwskazaniem – (pobranie musi być skuteczne i nie może być wykonywanej w sytuacji jeśli nie jestem pewni bezpieczeństwa pobrania czy możliwości terapeutycznych preparatu – ale to wymaga zawsze indywidualnej oceny lekarza – i dokonywane jest na prywatnej konsultacji przez specjalistę, który będzie osobiście e wykonywał zabieg. Pacjenci u których komórki macierzyste nie mogą być pomocne w terapii są dyskwalifikowani z zabiegu – pomimo ogromnych możliwości leczniczych pewne choroby czy urazy nie mogą być skutecznie leczone komórkami macierzystymi – kwalifikacja do zabiegu i przedstawienie ew. przeciwskazań odbywa się na indywidualnej konsultacji z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg.
Pacjent po kwalifikacji do zabiegu iniekcji komórek macierzystych jest umawiany na termin zabiegu. Położony na stole operacyjnym na brzuchu, zostaje odkażony w okolicy pobrania szpiku (okolica pośladków) . Następnie wykonywane jest znieczulenie miejscowe – okolicy skóry i kości- gdzie przeprowadzany będzie zabieg . Kolejną czynnością jest wprowadzenie innej igły do kości i pobranie szpiku ( nie przyjemne ale nie bolesne ) . Po pobraniu szpik zostaje przetworzony w odpowiednim zestawie dostarczanym przez wyspecjalizowana firmę asystującą w zabiegu. Zabieg odbywa się w asyście pielęgniarki Prowadzącej i Asystenta Pacjenta. Po ekstrakcji komórek macierzystych ekstrakt jest wprowadzany w miejsce zmienione chorobowo. Następnie pacjent pozostaje w pokoju obserwacyjnym a po odpoczynku może opuścić placówkę. Na wizytach kontrolnych szczegółowo monitorowany jest postęp procesu gojenia. Pacjent pozostaje pod kontrolą lekarze prowadzącego proces leczniczy.
Pobranie komórek macierzystych. Pacjent leży na stole operacyjnym lekarz pobiera szpik pacjenta obserwuje pielęgniarka asystująca.
W naszej placówce zabieg wykonują: Rafał Obuchowicz oraz Jacek Jurka – lekarze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu urazów sportowych technikami małoinwazyjnymi z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego i preparatów krwi.
Komórki macierzyste to wyjątkowe komórki organizmu – mają zdolność nieograniczonych podziałów oraz mogą różnicować się w wyspecjalizowane komórki innych typów. To dzięki tym dwóm cechom stanowią podwaliny nowoczesnej medycyny – wykorzystywane są w celu odbudowy komórek tkanek zniszczonych schorzeniami, chorobami lub mechanicznie.
Znajdują się one w szpiku kostnym (było to pierwsze znane źródło ich występowania), a także w krwi obwodowej oraz krwi i sznurze pępowinowym (mogą być więc uzyskiwane po porodzie).
Wciąż badany jest wpływ terapii na niektóre schorzenia. Być może mają one zbawienny wpływ na regenerację odpowiednich komórek i całkowity lub częściowy powrót chorego do zdrowia w przypadku urazu rdzenia kręgowego, porażenia mózgowego, udarów, a nawet stwardnienia rozsianego.
Wiadomo jednak, że terapię komórkami macierzystymi można efektywnie stosować przy wadach kostno-stawowych, które coraz częściej dotykają już młodych ludzi i stanowią prawdziwe wyzwanie dla medycyny. Do tej pory bowiem uważano, że raz uszkodzona struktura stawu, nieposiadająca zdolności regeneracji, nigdy nie powróci już do swojej pierwotnej formy.
Obraz różnicowania komórek szpiku w różne tkanki
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok