Nasieniak (seminoma) to rodzaj nowotworu, który występuje w jądrach lub w ich okolicach. Momentalnie jest w stanie wywołać przerzuty do innych organów, np. płuc, wątroby, mózgu. Zazwyczaj pojawia się jedynie pod postacią łagodnych guzków, które są wypełnione płynem, jednak niektóre z nich mogą być duże i uciskać na okoliczne tkanki, powodując ból i dyskomfort. W niektórych przypadkach nasieniaki wpływają także na problemy z płodnością.
Objawy nasieniaka
Istnieje kilka czynników, które mogą decydować o rozwoju nowotworu jąder. Między innymi są to zaburzenia genetyczne i rozwojowe, wirus HIV oraz bezpłodność. Mimo to nasieniak jest często bezobjawowy i zostaje wykryty przypadkowo podczas badania fizykalnego lub RTG. Jednakże, w niektórych przypadkach, może on objawiać się poprzez:
- bolesne odczucia oraz uczucie ciężkości w jądrze, szczególnie podczas wysiłku fizycznego lub seksualnego,
- powiększenie jądra, wskazujące na wzrost guza,
- krwawienie z nasieniaka, wymagające pilnej opieki medycznej,
- utrudnione oddawanie moczu, wynikające z uciskania guza na pęcherz lub cewkę moczową.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne choroby, uzyskać odpowiednią diagnozę i przystąpić do leczenia.
Jak przebiega leczenie?
Leczenie nasieniaka zależy od wielu czynników, takich jak jego rozmiar, lokalizacja, objawy i stan zdrowia pacjenta. Jeśli jest on mały i nie powoduje żadnych objawów, specjalista może zalecić jedynie jego obserwację. W tej sytuacji należy odwiedzać lekarza regularnie, aby upewnić się, że guz nie uległ powiększeniu.
W przypadku większych zmian chorobowych, najczęściej wymagana jest interwencja chirurgiczna, taka jak orchidektomia (usunięcie jednego jądra), bądź wycięcie nasieniaka. Zdarza się, że lekarz zaleca radioterapię lub terapię hormonalną, która może pomóc zmniejszyć wielkość nowotworu. Istnieje również embolizacja, czyli procedura, w której wprowadza się specjalne narzędzie do naczynia krwionośnego, co blokuje dopływ krwi do nasieniaka, a następnie jego śmierć.
Regularne badanie jąder
Badania profilaktyczne jąder są standardową procedurą, wykluczającą rozwijające się w nich nowotwory. Zaleca się, aby mężczyźni regularnie kontrolowali swoje jądra w celu wczesnego wykrycia potencjalnych zmian. W tym celu można wykonać kilka poniższych testów:
- badanie fizykalne – lekarz dokonuje oceny kształtu, rozmiaru i konsystencji jąder,
- ultrasonografia – pozwala na zobrazowanie jąder i okolicznych tkanek,
- analiza nasienia – sprawdza jakość i ilość plemników,
- biopsja jądra – polega na pobraniu próbki tkanek jądra w celu wykonania badania histopatologicznego.
W przypadku nasieniaka ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ może on powodować poważne komplikacje, takie jak torbiel jądra, krwotok, albo zakażenie.
Placówka Ultragen jest miejscem, w którym możesz skorzystać z wysokiej jakości opieki medycznej. Nasi urolodzy to wykwalifikowani specjaliści, którzy oferują profesjonalnie przeprowadzone badania, w tym wykonanie USG jąder, dla pacjentów z problemami urologicznymi. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu możesz mieć pewność, że otrzymasz najlepszą możliwą opiekę i szybko wrócisz do zdrowia.