Ortopedia
Ortopedia dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów narządu ruchu: szkieletu układu więzadłowo-stawowego oraz uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń. Celem leczenia ortopedycznego jest przywrócenie sprawności Pacjenta ze schorzeniami narządu ruchu. Można to osiągnąć za pomocą, postepowania zachowawczego – czyli ( uogólniając) bez zabiegów operacyjnych. W takim leczeniu mieści się stosowanie stabilizatorów , usztywnień, podawanie leków ( najczęściej przeciw zapalnych) i regenerujących.
W ramach postepowania zachowawczego mieści się podawanie zastrzyków ( regenerujących ) – np. Czynnika wzrostu, czy leków przeciw zapalnych. W przypadku większych zmian pourazowych lub wrodzonych czy zwyrodnieniowych potrzebne jest postępowanie operacyjne które musi być przeprowadzone w warunkach szpitalnych i polega na ingerencji do wewnątrz stawu lub zmienionej okolicy.
Podczas wizyty wykonujemy pełne badanie ortopedyczne polegające na ocenie czynności i bolesności stawu – pozwala to na określenie lokalizacji i nasilenia zmian. Pacjent otrzymuje odpowiednie leczenie i komplet wskazań.
Ból ręki (kończyny górnej) jest najczęściej spowodowany przeciążeniem jakie następuje podczas pracy (wykonywanej zawodowo lub okazjonalnie). Przeciążenia powodują uszkodzenie małych ścięgien mięśni ręki, które zaczynają boleć stale. Najczęściej objaw ten spotykamy w okolicy łokcia, ale także nadgarstka. Innym skutkiem przeciążeń mogą być uciski nerwów ręki – bolesne często prowadzące do osłabienia, mrowienia, drętwienia wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia nim dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń.
Kolejnym najpoważniejszym problemem są urazy ręki. Powstają podczas uprawiania sportu, ale także często jako skutek utraty równowagi na śliskiej czy nierównej nawierzchni. Chroniąc ciało odruchowo podpieramy się ręka co powoduje uszkodzenie nadgarstka, łokcia lub barku. Od rozległych urazów związanych z uszkodzeniami kości (złamaniami) do drobnych jak naciągnięcia sciegien czy więzadeł mogą powodować długotrwały ból. Diagnostyka i leczenie tych schorzeń jest niezbędna dla przywrócenia komfortu życia, ale też niejednokrotnie sprawności kończyny górnej.
Nasi lekarze:
Jacek Jurka
lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
Przez lata opieki nad zespołem profesjonalnych sportowców nabyłem szczególnej biegłości i rozumienia specyfiki urazów sportowych co z powodzeniem wdrażam w swojej codziennej pracy klinicznej. Ze względu na moje zamiłowanie do sportu chciałem połączyć dwie pasje, stąd moje ukierunkowanie na medycynę sportową.
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok