Papierosy to jedna z największych plag naszej cywilizacji. Według statystyk na całym świecie jest około miliard osób, które sięgają po nie każdego dnia. Dym nikotynowy jest szkodliwy nie tylko dla palaczy, ale także dla ludzi w ich otoczeniu. Papierosy szczególnie atakują płuca, powodując zmiany oraz liczne choroby. Co się dzieje w płucach palacza po każdym wypalonym papierosie?
Trudności w oddychaniu – kaszel palacza
Zmiany w płucach zachodzą natychmiastowo po pierwszym wypalonym papierosie, a każdy kolejny tylko pogarsza ich stan. W płucach każdego z nas znajdują się rzęski płucne, których zadaniem jest oczyszczanie płuc z śluzu, kurzu i innych substancji. Każdy wypalony papieros znacząco spowalnia ich pracę. W płucach zalega śluz, który zatyka rzęski, co z kolei wywołuje tzw. Kaszel palacza. Nadmiar śluzu, który nie zostaje usunięty z płuc, może także prowadzić do częstszych infekcji płuc, takich jak zapalenie oskrzeli.
Zmiany koloru płuc
Oprócz zaburzenia prawidłowego funkcjonowania rzęsek płucnych, papierosy powodują zmiany w wyglądzie płuc. Według badań naukowców amerykańskiej organizacji MEDspiration już jedna wypalona paczka prowadzi do czernienia płuc. Już 20 papierosów mentolowych sprawia, że płuca zmieniają swój kolor z różowego na brunatny.
Liczne choroby wywołane paleniem papierosów
Rozedma płuc, astma, zawał serca, udar mózgu, zaćma czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To tylko niektóre z chorób, których przyczyną może być palenie papierosów. Lista jest bardzo długa i ciągle się wydłuża. Jedną z częstszych chorób wywołaną paleniem papierosów jest POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów palaczy.
POChP prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, przez co chory ma problem z nabieraniem i wypuszczaniem powietrza. Towarzyszy temu ucisk w klatce piersiowej, duszność, świst podczas oddychania. Choroba wykryta we wczesnym stadium może być wyleczona, jednak wiąże się to z zerwaniem z nałogiem tytoniowym. Jeśli POChP jest w zaawansowanym stadium chory musi zażywać leki rozszerzające oskrzela, jest poddawany tlenoterapii, a jeśli to nie przynosi rezultatów konieczny jest przeszczep płuc.
Palenie – autostrada wiodąca do raka płuc
Rak płuc to jeden z najczęstszych i najgorszych nowotworów złośliwych. Najsilniejszym czynnikiem, który zwiększa szanse choroby nowotworowej jest właśnie palenie papierosów. Rak płuc jest wywoływany przez substancje toksyczne. Kaszel, odkrztuszanie krwistej wydzieliny, nawracające zapalenie płuc to najczęstsze z objawów raka płuc.
Warto pamiętać, że paląc papierosy narażamy swoich bliskich na raka płuc. Oddychanie dymem papierosowym jest również jest przyczyną powstania choroby nowotworowej.
Nigdy nie jest za późno na zdrowe płuca!
Płuca są organem, który ma zdolność regeneracji. Już po 24 godzinach od ostatniego papierosa płuca zaczynają się oczyszczać. Całkowity powrót do normalnego funkcjonowania jest zauważalny po 9 tygodniach. Znika kaszel palacza i poprawia się wydajność płuc oraz zmniejsza się ryzyko raka.
Warto zadbać o swoje zdrowie i zdecydować się na badanie USG płuc, które dostępne jest w naszej placówce w Krakowie. Zapraszamy!