Badanie USG stawu biodrowego

USG stawów biodrowych

Staw biodrowy jest z jednej strony narażony na mikrourazy (staw „dźwigający masę ciała” ) ale z drugiej dzięki swojemu ukształtowaniu jest bardzo stabilny.

Z uwagi na relatywnie głębokie śródtkankowe położenie powierzchni stawowych – ocena USG tego stawu jest ograniczona – sprowadza się do dokładnej oceny ilości płynu w stawie , oceny obrąbka wyłącznie w części przedniej. Natomiast badanie USG stawów biodrowych pozwala na bardzo dokładną ocenę mięśni i ich przyczepów w okolicy stawu biodrowego. Ponadto w badaniu USG możliwa jest ocena dynamiczna ( w ruchu) – podczas którego można określić konflikty między ruchomymi elementami stawu. Natomiast precyzyjna ocena samego stawu ( powierzchni stawowych stosunków przestrzennych elementów kostnych oraz wszystkich elementów mięśniowych stawu – możliwa jest w badaniu rezonansu magnetycznego. Wielu informacji dostarcza także badanie RTG – które powinno być wykonane przed oceną USG.

W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG stawów biodrowych

Badanie USG stawów biodrowych polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG stawów biodrowych jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać konflikty między elementami stawu oraz zachowanie torebki stawu.

Tego typu USG mogą Państwo wykonać w naszym gabinecie Ultragen w Krakowie.

Nasi lekarze:

Rafał Obuchowicz

Rafał Obuchowicz

dr n. med. Specjalista Radiolog z tytułem doktora

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Mateusz Ciecior

Mateusz Ciecior

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Ukończyłem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Lekarski. Zajmuję się wykonywaniem i interpretacją badań USG, MR i opisem badań RTG. Od 2014 prowadzę kursy USG oraz ćwiczenia i wykłady dla studentów CMUJ z przedmiotu Radiologia. Z placówką ULTRAGEN współpracuję od 2015.

Jakub Cetnarski

Jakub Cetnarski

lek. med. Specjalista Chirurgii Ortopedycznej i Urazowej.

Ukończyłem Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałem w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Swoją wiedzę rozszerzałem poprzez liczne szkolenia z zakresu ultrasonografii narządu ruchu oraz kursach w zakresie traumatologii i urazów wielonarządowych.

Maciej Widliński

Maciej Widliński

lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Maciej Widliński – ZnanyLekarz.pl