USG kolana – Badanie stawu kolanowego

usg kolana

Badanie stawu kolanowego (USG kolana) – staw kolanowy jest statystycznie najczęściej uszkadzanym połączeniem ruchomym ciała ludzkiego

Wynika to z jego relatywnie małej ochrony oraz narażenia na obciążania w wielu płaszczyznach. Z uwagi na istotną ilość ścięgien i więzadeł połażonych powierzchownie wokół stawu ocena USG kolana  jest bardzo wartościowym badaniem, które w większości przypadków pozwala na dokładną ocenę większości patologii w zakresie stawu.

W badaniu USG kolana możliwa jest także ocena zachyłków stawu błony maziowej oraz jej fałdów (także w badaniu dynamicznym – co pozwala na wykluczenie ew. konfliktów)

Bardziej skomplikowana bywa ocena łąkotek stawu ( róg tylny łakotki bocznej oraz głębiej położone elementy wewnątrzstawowe niekiedy nie mogą być wystarczająco dobrze zobrazowane w badaniu USG kolana. Podobnie skomplikowana z punktu widzenia diagnostyki jest ocena chrząstki stawu która w badaniu USG może być oceniona do około 40 % powierzchni. W przypadku wątpliwości diagnostycznych w zakresie opisywanych obszarów ( łakotki, chrząstka ) niezbędne jest poszerzenie diagnostyki o badanie MR – które „typowo” w takich przypadkach jest rozwinięciem diagnostyki USG kolana.

usg kolana
Stan zapalny stawu
usg kolana
zwiększona ilość płynu
usg kolana
 

W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG.

USG kolana polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność uszkodzonych więzadeł badanie 3D pozwala na dokładniejszą ocenę łąkotek stawowych.

USG kolana mogą Państwo wykonać w naszym gabinecie w Krakowie.

Nasi lekarze:

Rafał Obuchowicz

dr hab. n. med Specjalista Radiolog

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Jakub Pieła

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w trakcie specjalizacji w dziedzinie Radiologia i Diagnostyka obrazowa. Pracuję w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Jacek Jurka

lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Przez lata opieki nad zespołem profesjonalnych sportowców nabyłem szczególnej biegłości i rozumienia specyfiki urazów sportowych co z powodzeniem wdrażam w swojej codziennej pracy klinicznej. Ze względu na moje zamiłowanie do sportu chciałem połączyć dwie pasje, stąd moje ukierunkowanie na medycynę sportową.