USG Jamy brzusznej (brzucha)

USG jamy brzusznej

Badaniem pierwszoplanowym jest w tym przypadku USG jamy brzuchnej (brzucha) – pozwala na ocenę wszystkich narządów miąższowych (jak wątroby , trzustki, śledziony etc.) Ponadto możliwa jest ocena ogólnego stanu jelit czy żołądka (z uwagi na cienką ścianę i jej skomplikowany przebieg ocena ta jest fragmentaryczna) jednak w zakresie uwidocznionego  fragmentu może być bardzo dokładna. W badaniu USG jamy brzusznej możliwe jest także określenie przepływu krwi przez narządy jamy brzusznej ( w tzw badaniu Dopplerowskim) jest to bardzo istotne w takich chorobach jak nadciśnienie (ocena ukrwienia nerek) czy chorób wątroby.

Badanie USG jamy brzusznej pozwala także na zobrazowanie guzów nerek wątroby a niekiedy trzustki

Dlatego znajduje zastosowanie zarówno w monitorowaniu rozpoznanych już chorób a także jako badanie profilaktyczne może być wykonywane co jakiś czas także u osób zdrowych. Podczas badania USG jamy brzusznej można określić stan głównych naczyń (istotne w diagnostyce wieku podeszłego) oraz ocena węzłów chłonnych (istotne w ocenie u dzieci).

Śledziona jest dostępna badaniu USG brzucha i jest standardowo oceniana podczas badania jamy brzusznej – ocena obejmuje stan miąższu i wymiary. Śledziona ulega zmianom podczas infekcji i schorzeń układu immunologicznego.

Nasi lekarze:

Krzysztof Lorens

Krzysztof Lorens

dr n. med. Specjalista Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii

Jestem absolwentem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. W 1999 roku obroniłem pracę doktorską. Pracuję jako nauczyciel akademicki i praktyk z wieloletnim doświadczeniem, jestem autorem metody rehabilitacji chorych na zanikowe stwardnienie boczne.

Witalij Matwiejuk

Witalij Matwiejuk

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykonuję badania ultrasonograficzne w zakresie: piersi, jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek. Cały czas poszerzam i pogłębiam swoją wiedzę w zakresie ultrasonografii.

Jakub Pieła

Jakub Pieła

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w trakcie specjalizacji w dziedzinie Radiologia i Diagnostyka obrazowa. Pracuję w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Aleksandra Gawrońska

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje doświadczenie medyczne zdobywałam również na uniwersytecie medycznym w Rzymie oraz podczas wielu praktyk zagranicznych. Obecnie jestem w trakcie specjalizacji w dziedzinie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Stale poszerzam swoją wiedzę z zakresu ultrasonografii.

Donat Domaradzki

Donat Domaradzki

lek. med. Specjalista Chorób Wewnętrznych

Ukończyłem Studia Collegium Medicum UJ w 2009 roku później Specjalizacja z Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla, następnie w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Jestem członkiem Towarzystwa Internistów Polskich i Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii.