Wypadanie włosów, pomimo znaczącego wpływu na samoocenę i pewność siebie, może być także oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. To dość powszechne zjawisko ma różne powody i zazwyczaj wymaga zidentyfikowania czynnika prowadzącego do tej przypadłości.
Najczęstszą przyczyną jest…
Jedną z przyczyn wypadania włosów może być choroba tarczycy. Tarczyca jest zlokalizowana na przedniej powierzchni szyi. Mówiąc językiem medycznym, to gruczoł endokrynny, który produkuje hormony.
Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ponieważ wpływają na praktycznie każdy jego narząd i układ. Przede wszystkim decydują o tempie przemiany materii, co oznacza, że kontrolują, jak szybko organizm spala energię z pożywienia.
Gdy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, dochodzi do niedoczynności tarczycy, co skutkuje spowolnieniem przemiany materii i może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, problemy z koncentracją, problemy z układem trawiennym i wiele innych.
Z drugiej strony, nadczynność tarczycy – nadprodukcja hormonów tarczycy – również może prowadzić do szeregu dolegliwości, takich jak nadpobudliwość, drażliwość, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała czy trudności z zasypianiem.
Łączy je fakt, iż zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, w konsekwencji prowadzą do problemów z włosami.
W przypadku niedoczynności narządu, organizm produkuje zbyt mało hormonów tarczycy, a w odpowiedzi na to włosy tracą swoją siłę i elastyczność, stają się cienkie i łamliwe, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania. Z kolei nadczynność tarczycy, powodując nadmierną produkcję hormonów, prowadzi do wysychania włosów.
Jeśli istnieje choć niewielka szansa, że przyczyną wypadania włosów jest choroba tarczycy, warto udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Diagnoza choroby tarczycy może być trudna, ponieważ objawy te nie zawsze są charakterystyczne lub pojawiają się w różnych fazach choroby. Jednak wraz z postawieniem właściwej diagnozy lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, które pozwoli na kontrolowanie objawów choroby i ograniczenie wypadania włosów.
Leczenie chorób tarczycy - kompleksowe podejście do leczenia włosów
Lekarz może zalecić różne metody leczenia. Jednym z najczęstszych jest farmakoterapia, czyli stosowanie leków, które pomagają regulować funkcjonowanie tarczycy. Leki te mają zmniejszyć objawy choroby i poprawić ogólny stan zdrowia, a tym samym zmniejszyć wypadanie włosów.
Oprócz leczenia farmakologicznego, ważne jest także zapewnienie włosom odpowiedniej pielęgnacji. Osoby borykające się z wypadaniem włosów powinny stosować odpowiednie szampony, odżywki i maski, które wzmacniają strukturę włosa. Ważne jest również unikanie czynników drażniących, takich jak suszenie gorącym powietrzem, częste farbowanie lub prostowanie włosów. Dodatkowo, suplementy diety zawierające witaminy i minerały korzystne dla zdrowia włosów, takie jak biotyna, cynk i żelazo, z pewnością pomogą w poprawie kondycji włosów.
Nie jesteś pewien na jaką placówkę medyczną się zdecydować? Wybierz Ultragen! Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i przywrócą Ci dobre samopoczucie.
Sprawdź naszą ofertę USG tarczycy i umów się na wizytę!