najczęstsze choroby tarczycy

Najczęstsze schorzenia tarczycy. Kiedy robić USG?

Trzustka i jej funkcje

Tarczyca jest narządem umiejscowionym w dolnych okolicach szyi, poniżej krtani. Mimo swoich niewielkich rozmiarów pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Odpowiada za produkcję hormonów: trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) oraz kalcytonina, które rozprowadzane są po całym organizmie, dzięki czemu wpływają na działanie wszystkich układów naszego ciała.

Choroby tarczycy

Nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy może w znacznym stopniu zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Jeżeli trzustka produkuje niedostateczną ilość hormonów mówimy o niedoczynności, natomiast jeśli hormony produkowane są w większej ilości to o nadczynności tego gruczołu. Przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania bardzo często bywają różnego rodzaju guzki lub zapalenie trzustki.

Niedoczynność tarczycy

Gdy zauważymy u siebie objawy takie jak: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, suchość skóry, zwiększenie masy ciała, problemy z pamięcią, zaparcia, zwiększenie masy ciała oraz towarzyszące nam cały czas uczucie zmęczenia to oznaka, że produkcja hormonów nie pokrywa w całości zapotrzebowania organizmu.

Do najczęstszych chorób związanych z niedoczynnością tarczycy zaliczamy chorobę Hashimoto (czyli przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy), stan po operacyjnym usunięciu tarczycy. stan po leczeniu jodem promieniotwórczym.

Nadczynność tarczycy

Jeśli zaobserwujemy u siebie drżenie dłoni, drażliwość, nerwowość, rzadsze miesiączki, trudności w zasypianiu, chudnięcie, pomimo zwiększonego apetytu, przyśpieszone bicie serca to sygnał, że trzustka może produkować zbyt dużą ilość hormonów.

Choroba Gravesa – Basedowa jest to jedna z najczęstszych chorób związana z pierwotną nadczynnością tarczycy. Wytworzone zostają przeciwciała, które nasilają czynności hormonalne gruczołu. Do rzadszych schorzeń możemy zaliczyć guzki tarczycy lub podostre zapalenie tarczycy związane z przebytą wcześniej infekcją wirusową oraz poporodowe zapalenie tarczycy.

Kiedy robić USG tarczycy?

Jeżeli w rodzinie występowały bądź występują choroby tarczycy należy zawsze zgłaszać ten fakt lekarzowi – są to bowiem choroby o uwarunkowaniu genetycznym. Jeśli dodatkowo jesteśmy obarczeni ryzykiem występowania raka tarczycy, posiadamy niedoczynność lub nadczynność oraz stężenie hormonów badane z krwi wychodzi nieprawidłowo powinniśmy wykonać badanie USG tarczycy. Niezależnie od źródła występowania problemów z tarczycą, najważniejsze jest szybkie wykrycie oraz wdrożenie prawidłowego leczenia.

U osób z wykrytymi zmianami tarczycowymi zaleca się wykonanie badania USG tarczycy średnio co dwa lata. Badanie powinny wykonać również osoby, u których była wykonywana radioterapia okolic szyi oraz w trakcie leczenia hormonalnego.

Badanie USG jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Nie trzeba się na nie w żaden sposób przygotowywać. Ważne jest posiadanie przy sobie aktualnych badań hormonów. Więcej o badaniu – tutaj.

 

Zapisz się na badanie USG tarczycy i zadbaj o swoje zdrowie!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także