badanie serca

Czym jest echo serca?

Echo serca, a dokładnie echokardiografia serca (inne nazwy to USG serca lub ultrasonokardiografia), jest badaniem polegającym na ocenie pracy serca

Jak przeprowadzane jest badanie?

Podczas badania serca sprawdzane jest, czy jamy i zastawki serca oraz naczynia krwionośne pracują prawidłowo. Echo serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, które pacjent może wykonywać wielokrotnie bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Dzięki badaniu lekarz jest w stanie stwierdzić za pomocą metody obrazowej, czy występują wady w budowie anatomicznej serca, czy przepływ krwi jest odpowiedni, czy zastawki funkcjonują prawidłowo, a także czy wszystkie parametry opisujące funkcje serca (w tym jego kurczliwość) są w normie.

Wskazania do wykonania echa serca

Badanie znajduje zastosowanie przy diagnostyce, monitorowaniu i sprawdzaniu efektów leczenia chorób serca takich jak: choroba niedokrwienna, przebyte zawały, zapalenie mięśnia sercowego, choroba zakrzepowo zatorowa i inne. Echokardiografia serca umożliwia także skuteczne wykrycie guzów i innych niewydolności tego narządu.  Metoda ta daje również możliwość zbadania serca płodu w przypadku, kiedy u pacjentki w ciąży rozpozna się cukrzycę ciążową.

Rodzaje echa serca

Badanie można wykonać na kilka sposobów oraz z wykorzystaniem różnych technik. Najbardziej znane i dające wymierne efekty są:

– echo serca przezklatkowe

Jest to podstawowa metoda badania, wykonywana przez ścianę klatki piersiowej. Dzięki niej możliwe wykrycie jest nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej, diagnostyki omdleń i szmerów oraz bólów w klatce piersiowej.

– echo serca przezprzełykowe

Znacznie dokładniejsza metoda, pozwalająca wykryć takie problemy jak rozwarstwienie aorty czy nawet obecność skrzepliny w jamie serca. Ten rodzaj echa serca wykorzystywany jest również przy operacjach, gdy konieczne jest stałe monitorowanie pracy serca i wszystkich jego funkcji.

Jeżeli potrzebny jest bardzo dokładny obraz, który zaburzać mogą na przykład niektóre choroby płuc lub otyłość, stosuje się dodatkowo kontrast dożylny.

 

 

Jak się przygotować do badania?

Przygotowanie uzależnione jest od rodzaju badania. Jeśli wykonywane będzie echo serca przezklatkowe, pacjent musi tylko rozebrać się od pasa w górę i położyć na plecach. Natomiast jeśli wykonywane będzie badanie poprzez przełyk lub lekarz zalecił podanie kontrastu dożylnego, zalecane jest powstrzymanie się od przyjmowania posiłków na minimum 4 godziny przed badaniem.

O czym należy pamiętać po badaniu serca?

Jeżeli wykonywane było badanie metodą tradycyjną (przezklatkową), nie jest wymagane żadne szczególne postępowanie. Natomiast jeśli wykonywane było poprzez przełyk należy pamiętać o całkowitym zakazie spożywania alkoholu minimum przez 24 godziny po badaniu. Mogą wystąpić ból gardła, chrypka czy suchość w gardle.

Nie są to jednak objawy, którymi należy się martwić – występują bowiem u większości pacjentów jako skutki uboczne ingerencji w organizm. Gdy po badaniu wystąpią jednak trudności z mówieniem lub duszności należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

Chcesz zbadać swoje serce? Zapisz się na echo serca u nas!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »