Na czym polega badanie nerwów kraków

Na czym polega badanie USG nerwów?

Każdy z nas wie jakim uczuciem jest ból i jak bardzo może przeszkadzać w codziennym życiu

Jest to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów, który umożliwia lekarzowi szybsze zdiagnozowanie choroby toczącej się w organizmie. Ból przewodzony jest przez nerw i informuje nas o uszkodzeniach mechanicznych czy procesach chorobowych różnych tkanek. Urazy mięśni, kości czy ścięgien mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych.

Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie:

  • Ból
  • Drętwienie
  • Obrzęk
  • Mrowienie
  • Guzy tkanek miękkich okolicy przebiegu korzeni nerwowych
  • Nadmierne odczuwanie bodźców
  • Osłabione odczuwanie bodźców
  • Zapalenie skóry i tkanki podskórnej

powinien skontaktować się z lekarzem, który skieruje na wykonanie badania USG nerwów. Badanie okaże się również pomocne, jeśli dochodzi do osłabienia czynności ruchowych i poszukiwana jest przyczyna tej patologii.

Dzięki wysoce rozwiniętej technologii, do badania wykorzystuje się nowoczesne aparaty USG. Obraz ultrasonograficzny, w połączeniu ze szczegółową znajomością anatomii, umożliwia zbadanie nerwów dolnej i górnej kończyny. W dolnej kończynie najczęściej bada się nerw łydkowy, piszczelowy, kulszowy oraz strzałkowy (wspólny, powierzchniowy, głęboki), natomiast w górnej – nerw łokciowy, promieniowy oraz pośrodkowy. Lekarz diagnosta podczas USG nerwów jest w stanie dostrzec ciągłość, budowę, grubość i stosunek nerwu do otaczających go tkanek.

nerwy badanie

Przygotowanie do badania 

Jest to nieinwazyjne badanie, do którego pacjent nie musi w żaden szczególny sposób się przygotować. Jeśli nie jest to pierwsze badanie tego typu, warto mieć przy sobie wyniki i zdjęcia wykonane na poprzednim USG nerwów. Lekarzowi będzie łatwiej ocenić postępowanie choroby lub efekty podjętego leczenia. Jeżeli pacjent przebywał w szpitalu i miał wykonywane zabiegi operacyjne, również powinien o tym poinformować lekarza.

Przebieg badania 

Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, nakłada żel na głowicę urządzenia i delikatnie przejeżdża po powierzchni skóry, szukając ewentualnych uszkodzeń nerwowych. Począwszy od nerwów znajdujących się na powierzchni skóry, a kończąc na tych leżących znacznie głębiej.

Po przeprowadzonym badaniu pacjent otrzymuje zdjęcie oraz opis badanych struktur, z uwzględnieniem znalezionych zmian patologicznych (obraz dodatkowo może być zarejestrowany na zewnętrznych nośnikach jak na przykład płyta CD/DVD). Dodatkowo lekarz konsultuje wynik badania z pacjentem i, jeśli to konieczne, określa dalsze zalecenia i umawia kolejny termin wizyty.

Zalety badania ultrasonograficznego nerwów

Główną zaletą badanie jest jego nieinwazyjność. Badanie jest bezbolesne oraz bardzo bezpieczne. Mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Dzięki badaniu USG nerwów, lekarz może uzyskać wyraźny obraz tkanek miękkich, które są słabo widoczne na np. zdjęciach rentgenowskich.

Zapraszamy na badanie USG nerwów!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także