Szybki rozwój technologii i powszechny dostęp do Internetu spowodowały znaczny wzrost popularności komunikacji na odległość
Dzięki odpowiednim aplikacjom, możemy spotkać się z innymi ludźmi, nie wychodząc z domu. Nic więc dziwnego, że nowoczesne rozwiązania znalazły swoje zastosowanie w zakresie medycyny. Choć możliwości diagnostyczne są mniejsze, telekonsultacje z lekarzem pozwalają na uniknięcie kolejek i zredukowanie ekspozycji na szkodliwe mikroorganizmy, które przecież nie opuszczają poczekalni w przychodniach wraz z chorymi pacjentami. Obecnie obserwuje się znaczny wzrost popularności tej metody, czego bezpośrednią przyczyną jest epidemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia. Skoro nie możemy spotkać się z lekarzem bezpośrednio, musimy zdać się na telekonsultacje, które – wbrew pozorom – dają szerokie możliwości.
Telemedycyna i jej zalety
Mocne strony telemedycyny zaczynają się w momencie podjęcia decyzji o kontakcie z lekarzem. Pacjent nie musi czekać na linii na połączenie z obleganą przychodnią, wystarczy, że skorzysta ze specjalnego, zdalnego systemu zapisów. Następny krok również zostaje ułatwiony – by dotrzeć na wizytę, osłabiony chorobą pacjent nie musi wychodzić z domu, co naraziłoby zarówno jego, jak i innych.
Telemedycyna jest także rozwiązaniem problemu kolejek – pacjent nie czeka w korytarzu przychodni, ale przed komputerem lub z telefonem. To lekarz dzwoni do pacjenta o umówionej godzinie, jeżeli nawet wystąpi opóźnienie, sam proces oczekiwania jest zdecydowanie bardziej komfortowy. Wybierając telekomunikację podnosimy więc sprawność i bezpieczeństwo przebiegu całości procesu diagnostycznego. Dodatkowo, zdecydowanie zwiększamy łatwość dostępu do opieki specjalisty.
Telemedycyna i e-recepty
Telekonsultacje są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które praktykują częste wizyty kontrolne. Internetowe spotkanie z lekarzem umożliwia wypisanie e-recepty, którą zrealizować można w każdej aptece w kraju. E-recepta zapisywana jest na Internetowym Koncie Pacjenta, nigdy więc nie zostanie zgubiona. Do tego, zawsze jest czytelna – mit “pisma lekarskiego” zostaje przezwyciężony.
Można zrealizować ją w łatwy sposób i w przypadku konieczności podziału zakupu leków między kilka aptek, nie są konieczne starania o odpis. Co więcej, dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta zawsze można łatwo sprawdzić zawarte w treści e-recepty informacje o dawkowaniu zapisanego leku. Znacznie ułatwione jest także otrzymanie kolejnej e-recepty, co jest sporym udogodnieniem dla osób przewlekle chorych, przyjmujących leki na stałe.
Telekonsultacje – kiedy z nich skorzystać?
Obecnie, telekonsultacje są najbezpieczniejszą formą kontaktu z lekarzem. Jednak nie tylko stan epidemii sprzyja takiemu rozwiązaniu. Jest to wygodna metoda konsultacji dla osób mieszkających w małych miejscowościach, dla których każda wizyta u specjalisty łączy się z dużym nakładem czasu. Telekonsultacje sprawdzą się także w przypadku rodziców małych dzieci, które często chorują, budząc niepokój opiekunów oraz u osób przewlekle chorych, korzystających z regularnych wizyt kontrolnych.
Skorzystaj z naszej nowości – telekonsultacji w Ultragen!