Choroby i schorzenia nerek – kiedy wybrać się na USG?

USG jest badaniem nieinwazyjnym, które do zobrazowania tkanek wykorzystuje fale ultradźwiękowe

Sygnały o wysokiej częstotliwości kieruje się na ciało, po czym zapisuje się ich powrót, dzięki czemu na ekranie wyświetla się obraz interesującego nas obszaru. Rozwiązanie to jest stuprocentowo bezpieczne, łatwe w wykonaniu i możliwe do powtarzania w krótkich odstępach czasu. Ultrasonograf pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

USG wykonuje się w czasie rzeczywistym, możliwe jest więc natychmiastowe wykrycie nieprawidłowości. Badanie jest wykonywane za skierowaniem lekarza. Może je wystawić lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych, urolog, czy gastrolog. USG jest w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Możemy zdecydować się na USG również prywatnie, wtedy jednak nie jest ono refundowane, sami musimy pokryć koszty. Badanie to jest zalecane między innymi w przypadku chorób nerek, schorzeń układu moczowego.

Choroby i schorzenia nerek – kiedy wybrać się na USG?

Choć zarówno nefrologia, jak i urologia korzystają przede wszystkim z metod laboratoryjnych (badania moczu), ultrasonograficzne badania nerek obrazujące mogą stanowić istotne uzupełnienie diagnozy, szczególnie w przypadkach takich, jak przewlekłe choroby nerek.

USG nerek  zaleca się, gdy zaistnieje podejrzenie wystąpienia choroby nerek lub układu moczowego. Metoda ta może być wykorzystana do zdiagnozowania:

  • kłębuszkowych chorób nerek,
  • cewkowo-śródmiąższowych chorób nerek,
  • torbieli i guzów nerek,
  • wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek,
  • kamicy nerkowej,
  • kamicy pęcherza moczowego,
  • wodonercza,
  • choroby zakrzepowo-zatorowej nerek,
  • chorób gruczołu krokowego,
  • chorób pęcherza moczowego.

Badanie ultrasonograficzne nerek ma swoje zastosowanie także w przypadku uszkodzeń nerek, kontroli organów przeszczepionych, czy przygotowania pacjenta do biopsji nerki. Metoda USG sprawdza się również podczas szukania przyczyny krwiomoczu oraz przy badaniu dzieci w zakresie zakażeń dróg moczowych.

Dzięki badaniom ultrasonograficznym, specjalista może ocenić stan narządów, ich grubość, a także dostrzec obecność zwapnień (które mogą zalegać w układzie nerkowo-moczowym pacjenta) lub zastojów moczu. W nowszych, udoskonalonych wersjach narzędzia, możliwe jest także zobrazowanie przepływu krwi, pomagające w diagnozie zwężenia tętnicy nerkowej lub zakrzepicy, oraz kontroli ukrwienia przeszczepionych narządów.

usg nerek kiedy wykonać choroby kraków (1)

Przygotowanie do badania USG

USG jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania – zaniedbanie wymagań może znacznie utrudnić postawienie właściwej diagnozy.
Przede wszystkim, pacjent nie powinien spożywać pokarmów co najmniej przez 6h przed wykonaniem badania. Przed badaniem należy powstrzymać się od żucia gumy, palenia wyrobów tytoniowych oraz picia napojów innych, niż woda niegazowana.

W przeddzień badania, dieta pacjenta powinna być lekkostrawna, pozbawiona pokarmów wzdymających. W przypadku USG układu moczowego, na 2h przed badaniem zaleca się wypicie kilku szklanek wody i nie oddawanie moczu. O szczegóły dotyczące wymagań warto dopytać podczas rejestracji.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »