Zespół cieśni nadgarstka spokojnie może być nazywany chorobą XXi wieku. Jest to schorzenie należące do neuropatii i objawia się charakterystycznym bólem w okolicy nadgarstka. W dzisiejszych czasach praca biurowa lub po prostu nadmierne spędzanie czasu przy komputerze lub innych urządzeniach mobilnych sprawia, że nasze ręce cały czas znajdują się w nienaturalnej dla nich pozycji.
Powoduje to przeciążenie rąk i nadgarstków, a w konsekwencji poważniejsze schorzenia zdrowotne. Jeśli chcesz poznać przyczyny, objawy i metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka
Nie jest łatwo jednoznacznie określić przyczynę tego schorzenia. Może mieć ono swoje podłoże genetyczne. Ludzie obciążeni skłonnościami do chorób reumatycznych takich jak twardzina układowa lub reumatoidalne zapalenie stawów są zdecydowanie bardziej narażeni na zespół cieśni nadgarstka. Jednak najpopularniejszą przyczyną pojawienia się tej choroby jest zazwyczaj praca polegająca na ciągłym powtarzaniu tych samych ruchów podczas jej wykonywania.
Bardzo często dotyka więc ona informatyków, pracowników biurowych, lekarzy czy fryzjerów. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się na skutek przeciążeń kanału nadgarstka, który jest miejscem składającym się z ciasno upakowanych, delikatnych naczyń, ścięgna mięśni oraz z nerwów. Przeciążenie to powoduje obrzęk i stan zapalny nerwu pośrodkowego, co prowadzi do zablokowania przepływu i zaburzenie jego odżywiania. Skutkami tego procesu są ból, drżenie, a nawet uporczywe osłabienie ręki.
Jak rozpoznać – objawy
Objawy zespołu cieśni nadgarstka ujawniają się powoli i stopniowo. Na początku są one odczuwalne tylko podczas wykonywania obciążających czynności, jednak z czasem się nasilają i mogą być odczuwalne nawet podczas snu.
Do najczęstszych objawów tego schorzenia zalicza się: ból, intensywne mrowienie oraz drętwienie w okolicach kciuka, palca wskazującego i serdecznego. Towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie bezwładności. Możliwa jest utrata precyzji ruchów, a także długotrwałe osłabienie mięśni, które skutkuje notorycznym upuszczaniem rzeczy.
W przypadku odczuwania takich objawów należy jak najszybciej zwrócić się do ortopedy po diagnoze.
Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?
U pacjentów u których dolegliwości nie trwają zbyt długo jest wiele opcji, aby uniknąć operacji: można zastosować ortezę odciążającą dłoń, leki pomagające w codziennych funkcjonowaniu, ograniczenie wykonywania obciążających ruchów. Jednak najważniejszą rzeczą jest zdecydowanie fizjoterapia. Jest ona niezbędna do rozluźnia zablokowanych tkanek i ich regeneracji.
Gdy u pacjenta objawy nie odpuszczają po podjęciu powyższych kroków konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, polegającego na nacięciu tkanek w poprzek nadgarstka. Dzięki temu poszerzony zostanie kanał nadgarstka, a struktury nerwowe zostaną odciążone. Po takim zabiegu, fizjoterapia jest również konieczna. Dzięki niej powróci pełna sprawność ręki oraz zminimalizowane zostanie ryzyko powrotu choroby.