wpływ biegania (2) na zdrowie

Korzyści z biegania

Bieganie to podstawowa aktywności fizyczna, do której nie potrzebujemy specjalnego sprzętu ani dodatkowych narzędzi. Wystarczy nam lekki strój i wygodne buty. Bieganie wydaje się prostą czynnością i taką też jest ale korzyści jakie przynosi są złożone i obejmują wiele aspektów zdrowotnych. W tym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze zalety, które zyskujemy dzięki bieganiu.

Utrata wagi

Utrata wagi to z pewnością główny powód, dla którego większość osób zaczyna biegać i nie ma w tym nic złego. Bieganie pozwala spalić bardzo dużą ilość kalorii nawet podczas godzinnego treningu. Oczywiście ilość spalonych kalorii będzie zależała od intensywności oraz długości biegania.
Regularne bieganie połączone ze zdrową dietą pozwoli Ci szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Ponadto, ujędrnia nasze ciało i pomaga w walce z cellulitem.

Zdrowie

O tym, że sport jest zdrowy wie już chyba każdy. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do prawidłowego utrzymania układu mięśniowo-szkieletowego i obniża ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, a nawet choroby serca. Specjaliści zalecają, aby w ciągu tygodnia wykonywać przynajmniej 2,5h intensywnego treningu podzielonego na dwa dni, a jeśli nie możemy przeznaczyć takiej ilości czasu to zaleca się codzienne treningi, nie przekraczające długością 30 minut.

wpływ biegania (2)

Bieganie wzmacnia szkielet i zapobiega rozwojowi wielu chorób z nim związanych. Należy jednak podchodzić do tego bardzo rozważnie, ponieważ zbyt intensywne treningi nie tylko nie wpłyną pozytywnie na nasz układ szkieletowy ale mogą go nawet osłabić. Ważne jest, by stopniowo zwiększać zasięg i czas biegania.
Bieganie jest również dobre dla serca i zmniejsza ryzyko wczesnej śmierci spowodowanej chorobami serca. W tym przypadku również podkreślamy to, że trzeba stopniowo zwiększać intensywność treningu, a w niektórych przypadkach konieczna może okazać się opinia lekarza.

Wpływ na umysł

Ze zdrowotnych korzyści, jakie oferuje bieganie, warto wspomnieć o korzyściach dla umysłu. Podczas treningu możemy się wyciszyć, skupić na swoim celu, dzięki czemu zapominamy o zmartwieniach i możemy się zrelaksować. Dodatkowo, ten sport daje możliwość podnoszenia swoich kompetencji, dzięki czemu nauczymy się, że nie wszystko jest łatwe ale chcieć to móc. Regularne bieganie sprawia, że w końcu osiągniemy zarzuconą wcześniej poprzeczkę. Przełoży się to na nasze myślenie w domu i w pracy oraz pozwoli dążyć do swoich marzeń. Co więcej, każdy biegacz przyzna, że po treningu ma w sobie bardzo dużo dobrej energii, która zostaje z nim przez cały dzień, dlatego taki wysiłek najlepiej wykonywać rano. Przełoży się to również pozytywnie na naszej koncentracji.

Sen

Badania potwierdzają, że nawet krótki ale regularny i w umiarkowanym tempie trening biegowy pozytywnie wpływa na sen. Jak wiadomo, sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, ponieważ człowiek zrelaksowany prawidłowo funkcjonuje w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest, aby sen był dobry, głęboki i wpływał na nasze samopoczucie. Jeśli mamy taką możliwość, to decydujmy się przynajmniej na krótki trening biegowy ale im dłuższy tym lepszy dla naszego zdrowia, ciała i rozumu.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także