hemoroidy skąd się biorą (2)

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to jedna z najczęstszych i najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Według badań spotyka niemal co drugiego Polaka. W tym artykule chcemy przedstawić Państwu wszystkie ważne informacje dotyczące hemoroidów.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które są naturalnymi strukturami odbytu i razem z mięśniami kontrolują wydalanie. Problem pojawia się wtedy, gdy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, której nie są w stanie opróżnić. Taka sytuacja wiąże się z bólem podczas pobytu w toalecie. Nieopróżniona krew może prowadzić do powstawania stanów zapalnych guzków oraz tkanek odbytu.

Przyczyny hemoroidów

Przyczyny pojawienia się hemoroidów są bardzo złożone i mogą przytrafić się osobom w każdym wieku, jednak najczęściej dotykają osoby po 50 roku życia. Ich pojawieniu sprzyja siedzący tryb życia, stąd wielu pracowników biurowych, kierowców oraz graczy cierpi na tę przypadłość. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób otyłych, zmagających się z biegunkami lub osób, u których zostały przeprowadzone zabiegi odbytu.

Ponadto, za powstawanie hemoroidów odpowiada zła dieta, zbyt mało błonnika i dostarczanych płynów prowadzi do zaparć, a w efekcie tego błona śluzowa odbytu rozciąga się i powstają hemoroidy. Ta przypadłość może również towarzyszyć kobietom w ciąży, ponieważ płód może uciskać układ żylny, przez co ograniczony jest prawidłowy przepływ krwi i powstają zaburzenia w pracy jelit. Nie tylko ciąża ale i sam poród może przyczynić się do powstania hemoroidów, wywołanych nadmiernym parciem.

Zapobieganie

Jeśli znamy przyczyny powstawania hemoroidów to możemy podjąć działania, które pozwolą nam uchronić się przed nimi. Najważniejsza rzecz to aktywny tryb życia, nie muszą to być kilkugodzinne treningi, wystarczy nawet krótki spacer. Drugi najważniejszy aspekt to zdrowa dieta, dzięki której unikniemy zaparć i nie narazimy się na powstawanie hemoroidów.

hemoroidy skąd się biorą (2)

Jeśli wykonujemy siedzącą pracę, ważne jest, aby wybrać twarde krzesło i robić sobie regularne przerwy, w trakcie których dobrze jest się rozciągnąć.
Podczas wizyt w toalecie, staraj się unikać długiego napinania brzucha, które mogłoby przeciążyć układ żylny. I na koniec zawsze pamiętaj o higienie intymnej oraz zwróć uwagę na bieliznę, którą nosisz. Najlepsza może okazać się ta, wykonana z bawełny.

Objawy hemoroidów

Hemoroidy to choroba, która rozwija się bardzo powoli, dlatego wczesne jej wykrycie pozwala podjąć kroki zmierzające do poprawy stanu pacjenta. Jeśli podejrzewamy wystąpienie hemoroidów nie powinniśmy bagatelizować objawów, takich jak swędzenie odbytu, podrażnienie śluzówki, a co za tym idzie sącząca się wydzielina, która może przyczynić się do powstania stanu zapalnego, może pojawić się również uczucie niepełnego wypróżnienia oraz śladowe ilości krwi. Po wykryciu, któregokolwiek z objawów ważne jest, aby czym prędzej udać się do specjalisty i podjąć leczenie.

Leczenie

Leczenie hemoroidów możemy podzielić na domowe i szpitalne. To pierwsze jest możliwe dzięki wczesnemu wykryciu choroby i nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Ulgę w chorobie może przynieść ziołowa kąpiel w letniej wodzie, okład z kostek lodu lub wilgotnych torebek herbaty, częste przemywanie chorych miejsc wacikami nasączonymi wyciągami z rumianku, aloesu czy kory dębu. Przy hemoroidach zaleca się również picie zielonej herbaty na bazie pokrzyw i czarnego bzu. Poprawę może przynieść również zdrowa dieta, w trakcie trwania choroby wyrzekajmy się raczej dań, które mogą powodować zaparcia. Dodatkowo, dodajmy do naszego dnia gimnastykę lub spacer.

Chirurgicznych metod usuwania hemoroidów jest wiele i różnią się one względem siebie metodą wykonywanego zabiegu, ceną oraz czasem trwania. Do najbardziej popularnych zalicza się laserowe naświetlanie guzka, nieinwazyjną operację, usunięcie guzka poprzez zszycie fragmentu błony śluzowej, klasyczne usunięcie guzka poprzez wykonanie operacji oraz stosowanie różnych maści, czopków i leków przeciwzapalnych.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »