mrowienie rąk co oznacza (1)

O czym może świadczyć mrowienie rąk?

Mrowienie rąk powstaje na skutek ograniczenia przepływu impulsów nerwowy z rdzenia kręgowego do ręki. Mimo, że jest to nieprzyjemne uczucie nie sprawia ono bólu. Może być wiele powodów występowania tego zjawiska. Uszkodzenie palców lub kręgów szyjnych to tylko niektóre rzeczy, który powodują mrowienie rąk. Przyczyn powtarzających się często drętwień rąk może być wiele, czasami może to świadczyć o poważnej chorobie.

Główne przyczyny mrowienia rąk

Drętwienie rąk najczęściej spowodowane jest uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. To zjawisko mogą powodować również uszkodzenia szyi lub pleców. Czynnikiem, który ma duży wpływ na to na nasz układ nerwowy jest stres, dlatego jest on też częstym czynnikiem wywołującym mrowienie palców.
Drętwienie palców może wywoływać również długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Niedobór minerałów i witamin takich jak magnez, wapń i potas mogą również przyczynić się do występowania tego niemiłego uczucia.

Czego możemy się dowiedzieć?

Jednym z głównych powodów zakłóceń przepływu impulsów nerwowych może być zwyrodnienie kręgosłupa. Może powstać ono przez silny uraz, którego doznaliśmy w czasie upadku. Może być również objawem dyskopatii- jest to tzw. choroba cywilizacyjna, która objawia się silnymi bólami pleców. Kolejnym powodem może być zwyrodnienie odcinka szyjnego.

mrowienie rąk co oznacza (2)

Kolejnym powodem drętwienia palców może być uszkodzenia nerwów obwodowych, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów w naszym ciele- czyli neuropatia. Jest wiele przyczyn występowania tej choroby min. alkoholizm, reumatyzm, nowotwory lub cukrzyca. Jednym z najpopularniejszych powodów mrowienia rąk jest zespół cieśni nadgarstka. Objawia się osłabieniem chwytu i drętwieniem palców. Powstaje on przez przez opuchnięcie kanału nadgarstkowego, w którym mamy ciasto ulokowane nerwy. Do ucisku może doprowadzić obrzęk. Dolegliwości nasilają się powoli, wraz z rozwojem tej choroby objawy zaczynają występować również w nocy co wybudza ze snu i sprawia, że ponowne zaśnięcie jest uciążliwe z racji bólu.

Mrowienie rąk w nocy

Mrowienie rąk w nocy nie musi być spowodowane zespołem cieśni nadgarstka. Czasami może występować przez długotrwały ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na poprawną pozycję w trakcie spania i upewnić się, że nasze ręce nie są w żaden sposób uciskane.
Jeżeli drętwieniu lewej ręki towrzyszy silny ból w okolicach klatki piersiowej, duszności oraz poczucie niepokoju, może to świadczyć o zawale serca. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Kolejną bardzo niebezpieczną chorobą o jakiej może świadczyć mrowienie palców jest udar mózgu. Drętwieniu lewej strony toważyszy zabużenie mowy i widzenia.
Należy też pamiętać, że mrowienie rąk może również wynikać z niezdrowego stylu życia. Otyłość i brak aktywności ruchowej może doprowadzić do tego nieprzyjemnego uczucia. Szczególnie narażone są osoby, które wykonują siedzącą pracę tacy jak informatycy czy copywriterzy. W takim przypadku regularna aktywność fizyczna może bardzo pomóc.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »