W ostatnich latach pandemia znacznie utrudniła dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. Rozprzestrzenienie wirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że coraz więcej pacjentów rezygnuje z wizyt kontrolnych, bądź badania objawów niestojących za możliwością zakażenia. Warto więc skorzystać z alternatywy, jaką jest telekonsultacja.
Skutki pandemii
Na czas trwania lockdownu wizyty u lekarzy były często niemożliwe do zrealizowania. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu i wykluczenia obecności wirusa pacjenci wciąż szukali przyczyn pogarszającego się samopoczucia. Niektóre objawy były często przez nich lekceważone i preferowali leczenie domowymi sposobami bądź całkowicie lekceważyli dokuczliwe symptomy przeziębienia. Po tele-poradę sięgali dopiero wtedy, gdy występowała konieczność otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Niektórzy potrzebowali e-recepty, szczególnie jeśli mieli już wcześniej zdiagnozowane przewlekłe jednostki chorobowe.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy występuje ryzyko wystąpienia poważnego schorzenia. Znaczne pogorszenie stanu zdrowia powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Przy pierwszych oznakach nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Telekonsultacja umożliwia skierowanie do odpowiedniego specjalisty, który ma obowiązek przeprowadzenia badania w swoim gabinecie, bądź udzielenia porady lekarskiej.
Kiedy telekonsultacja nie wystarczy?
Niektóre urazy, w szczególności mechaniczne, muszą być dokładnie zbadane przez lekarza, aby stwierdzić złamanie, zwichnięcie lub skręcenie i prawidłowo zabezpieczyć kończynę. W takim wypadku telekonsultacja może co najwyżej posłużyć za skierowanie do szpitala. Także w sytuacji, gdy życie jest zagrożone, należy od razu udać się do najbliższego punktu medycznego w celu postawienia szybkiej diagnozy i otrzymania pomocy.
Proces telekonsultacji nie powinien dotyczyć również pacjentów najmłodszych, chorujących przewlekle, a już w szczególności tych ze stwierdzonym lub podejrzewanym nowotworem. Należy pamiętać, że każdemu przysługuje prawo do opieki medycznej i nie będąc w grupie zarażonych, można odmówić tele-porady i zażądać wizyty w gabinecie.
Skuteczność telekonsultacji
Mimo ograniczeń, które niesie za sobą kontakt telefoniczny, często okazuje się być skuteczny i wygodny. Odkąd wprowadzono taką możliwość, pacjenci nie muszą wychodzić z domu po każde przedłużenie recepty, zaświadczenie czy poradę na nieznaczne dolegliwości. Również w przypadku podejrzeń zakażenia za pomocą jednego telefonu możliwe jest sprawne zorganizowanie przeprowadzenia testu bez narażania zdrowia i życia otoczenia.
Warto jednak mieć na uwadze zwiększone ryzyko postawienia błędnej diagnozy. Należy więc mieć świadomość, w jakich sytuacjach telekonsultacja będzie wystarczająca, a kiedy konieczne jest udanie się na pełne badanie.