choroby układu pokarmowego

Najczęstsze choroby układu pokarmowego

Układ pokarmowy składa się z narządów wspomagających pobieranie, trawienie i wydalanie pokarmów. Przez przyswajanie składników odżywczych odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Z tego względu zaburzenie działania poszczególnych organów w układzie pokarmowym niesie za sobą wiele chorób, które powinny zostać poddane sprawnej diagnozie i właściwemu leczeniu. Nie zawsze jednak jest to proste.

Symptomy różnych jednostek chorobowych są do siebie zbliżone i często ignorowane przez pacjentów w początkowej fazie. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, które mogą się pojawić wraz z postępującą chorobą. Ból brzucha czy problemy z wypróżnianiem zwykle nie wzbudzają podejrzeń, dopóki symptomy nie stają się coraz bardziej dokuczliwe. Należy więc zaznajomić się z potencjalnym zagrożeniem chorób układu pokarmowego.

Rozpoznanie objawów

Objawy chorób narządów układu pokarmowego są najczęściej lekceważone. Silny ból w okolicach podbrzusza, wymioty i kłopoty trawienne przeważnie tłumaczy się zatruciem po zjedzeniu nieświeżej żywności. Dopiero po powtórnym doświadczeniu tych samych dolegliwości pada decyzja o konsultacji z lekarzem, który dociera do źródła problemu. Może on potwierdzić wcześniejsze podejrzenia i zalecić skuteczne leczenie. Aby w pełni wyzdrowieć, nie należy ignorować żadnego, nawet powszechnego schorzenia. Biegunka infekcyjna również wymaga nadzoru specjalisty, w celu określenia przyczyny jej wystąpienia. Nieprawidłowe zwalczanie wiąże się, chociażby z ryzykiem odwodnienia. Stan pacjenta może wynikać także ze znacznie bardziej niebezpiecznych dysfunkcji. W takim wypadku konieczne jest otrzymanie skierowania na dalsze badania.

Jak przygotować się do gastroskopii

Leczenie

Każdy narząd wchodzący w skład układu pokarmowego jest narażony na liczną grupę chorób, które zmniejszają jakość życia lub stanowią dla niego poważne zagrożenie. W zależności od typu zwyrodnienia, chory powinien unikać niektórych produktów spożywczych, bądź przyjmować leki przepisane przez lekarza. Podstawą w zachowaniu zdrowia jest odpowiednia, indywidualnie dopasowana dieta. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego muszą przechodzić regularne badania, aby nie narażać się na dalsze powikłania.

Rodzaje chorób układu pokarmowego

Do najczęściej występujących chorób układu pokarmowego należy refluks żołądkowo-przełykowy, który wywołuje cofanie kwaśnej treści żołądkowej w przełyku. Działa na niego drażniąco, przez co objawia się częstą zgagą i bólami w klatce piersiowej.

Celiakia, inaczej choroba trzewna o podłożu autoimmunologicznym powoduje zanik kosmków jelita cienkiego w kontakcie z glutenem. Jest to najpopularniejsza nietolerancja pokarmowa występująca w ludzkim organizmie. Może prowadzić do niedoborów, bólów brzucha, biegunek. U dzieci natomiast do nieprawidłowego rozwoju. Z tego względu, istotą w zwalczaniu objawów jest unikanie produktów z zawartością glutenu. W niektórych przypadkach koniecznością jest leczenie farmakologiczne.

Nowotwory układu pokarmowego mogą rozwijać się w każdym z jego narządów. Do najczęstszych należą rak trzustki, wątroby, żołądku i przełyku. Poza uwarunkowaniem genetycznym duży wpływ na rozwój nowotworu ma zażywanie używek, otyłość lub cukrzyca. Będąc w grupie ryzyka, należy wykonywać profilaktyczne badania i reagować na każdy symptom, z uwagi na ograniczenia leczenia w późnym stadium choroby.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »