choroby stóp

Płaskostopie i haluksy, czyli najczęstsze choroby ortopedyczne stóp

Ból stóp, występujący w jej różnych częściach, jest jednym z podstawowych objawów przeciążenia, chorób i urazów. Do najczęstszych kontuzji stopy zaliczamy: stłuczenia, skręcenia lub złamania kości. Możemy wyróżnić także choroby wynikające z deformacji i zniekształceń, takie jak: haluksy, ostrogi piętowe, płaskostopie oraz stopa wydrążona. W artykule przedstawimy dwie z nich: haluksy i płaskostopie.

Haluksy

Zwane inaczej paluchem koślawym, dotyczą głównie kobiet. Do głównych objawów należy ból występujący z boku stopy i w okolicy palucha, nasilający się przede wszystkim podczas chodzenia. Choroba polega na deformacji stawu śródstopno-paliczkowego palucha, który w miarę postępu choroby kieruje się w ku zewnętrznej krawędzi stopy, często nachodząc na II i III palec, zaś I kość śródstopia ku wewnętrznej krawędzi. Na głowie I kości śródstopia powstaje charakterystyczna wyrośl, bolesna szczególnie podczas noszenia zbyt dopasowanego obuwia. Oprócz bólu związanego ze stanem zapalnym haluksy objawiają się także zaczerwienieniem, pieczeniem i okresowym obrzmieniem.

Z czasem, paluch koślawy może doprowadzić do zmiany sposobu chodzenia i występowania dolegliwości bólowych w stawach kolanowych i odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Leczenie haluksów opiera się głównie na zastosowaniu wkładek ortopedycznych oraz ćwiczeniach mięśni, szczególnie odwodziciela palucha. Na rynku dostępne są także specjalne separatory oraz aparaty odwodzące paluch. Niekiedy jednak wymienione metody nie przynoszą pożądanych efektów i niezbędne staje się przeprowadzenie operacji.

Leczenie płaskostopia wkładką ortopedyczną

Płaskostopie

Jest to choroba stóp, która dotyka nawet dzieci. Przy prawidłowo ukształtowanej stopie jedynymi punktami podparcia powinna być pięta oraz głowa pierwszej i piątej kości śródstopia. Z kolei, w przypadku płaskostopia, obserwujemy zmiany w budowie podparcia stopy, które polega na obniżeniu się jej fizjologicznych łuków. W konsekwencji stopa staje się płaska i prawie w całości dotyka podłoża.

Rozróżniamy płaskostopie poprzeczne oraz płaskostopie podłużne. Płaskostopie poprzeczne objawia się opadaniem drugiej i trzeciej głowy kości śródstopia, które tworzą łuk poprzeczny. W następstwie deformacji ograniczona jest zdolność amortyzacji podczas chodzenia i biegania. Szczególnie narażone są osoby z nadwagą i kobiety noszące obuwie na obcasie. Do objawów należy bolesność pod poduszkami palców dokuczliwa szczególnie po dłuższym chodzeniu, modzele i odciski w okolicy podeszwowej oraz dolegliwości bólowe pod głowami śródstopia.

Płaskostopie podłużne polega na obniżeniu sklepienia podłużnego stopy występującego po stronie wewnętrznej. Wśród przyczyn możemy wymienić: obniżone napięcie mięśniowe, nieprawidłowy chód, bieg, częste skoki na twardym podłożu, długotrwałe siedzenie ze zwisającymi nogami. Płaskostopie obniża sprawność nóg, jest przyczyną zmęczenie, a z czasem może doprowadzić do zniekształceń. Następstwa tej wady wpływają także na kolana, biodra, a także kręgosłup.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także