płaskostopie jak leczyć (2)

Leczenie płaskostopia wkładką ortopedyczną

Płaskostopie to jedna z najczęstszych dolegliwości stopy. To pewnego rodzaju deformacja, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą powierzchnią podłoża, ponieważ jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuku, stopa staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Nie należy bagatelizować wszelkich objawów pojawienia się płaskostopia. Istnieją sposoby na zminimalizowanie problemu, jednak należy skonsultować każdą formę z lekarzem.

Jakie są przyczyny płaskostopia?

Przyczyn płaskostopia powinniśmy szukać w genach, może mieć ono charakter wrodzony, jednak częściej kształtuje się w trakcie chodzenia, pod wpływem wielu nieprawidłowych nawyków oraz bodźców. Jedną z przyczyn płaskostopia może być noszenie źle dobranego obuwia, butów na wysokim obcasie, a także nadwaga. W każdym z przypadków mamy do czynienia z nieprawidłowym rozkładem ciężaru, który spoczywa na stopach. Ryzyko powstania płaskostopia wzrasta jeśli wykonujemy pracę, która wymaga wielogodzinnej pozycji stojącej.

Jak rozpoznać objawy płaskostopia?

Płaskostopie w początkowej fazie nie jest bolesne, dlatego przez długi okres można nawet nie dostrzec problemu. O postępującej deformacji świadczy zapalenie stawów śródstopno-palcowych, które wywołuje ból podczas chodzenia, zakładania wysokich obcasów czy stawania na palcach. Kolejnym objawem mogą być spuchnięte stopy oraz ból łydek, a nawet kręgosłupa. Stopa staje się znacznie szersza, dlatego też osoby chorujące na płaskostopie mają problem z dobraniem odpowiedniego obuwia.

płaskostopie jak leczyć (2)

Badanie w celu wykrycia płaskostopia

W celu rozpoznania płaskostopia warto zgłosić się na badanie stóp. Istnieje badanie podoskopowe, które poddaje szczegółowej ocenie budowę stopy oraz to, w jaki sposób jest obciążona. Stosując odbicie lustrzane, sprawdza się stopień jej styku z podłożem oraz bada czy stawy skokowe i kolanowe są ustawione odpowiednio. Podoskopia może być statyczna, bądź dynamiczna, dzięki czemu można określić, w jaki sposób zachowuje się stopa w zależności od warunków ruchowych. Jest to niezbędne badanie w celu dobrania właściwych wkładek ortopedycznych.

Jak leczyć płaskostopie?

W celu poprawy kondycji stóp wskazane jest unikanie czynników, które pogłębiają wadę. Należy zadbać o prawidłowe dobranie obuwia, unikanie zbyt ciasnych butów oraz czółenek na wysokim obcasie, a także warto zastosować ćwiczenia zmniejszające masę ciała.

Kolejnym sposobem na leczenie płaskostopia są wkładki ortopedyczne. Uzupełniają one zapadnięty łuk, przywracając prawidłowe ustawienie stopy. Zastosowanie wkładek zapobiega dalszemu rozwojowi zmian i doprowadza do poprawy kondycji stóp. Warto korzystać z produktów z pelotami, które pogłębiają łuk poprzeczny i zapewniają prawidłowe rozłożenie nacisku przedniej części podeszwy stopy na podłoże. Wkładki ortopedyczne zmniejszają dyskomfort i ciągłe uczucie zmęczenia stóp, dlatego lekarze niejednokrotnie wybierają i zalecają właśnie tę formę leczenia płaskostopia. Poza tym istotna jest także rehabilitacja.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »