płaskostopie jak leczyć (2)

Leczenie płaskostopia wkładką ortopedyczną

Płaskostopie to jedna z najczęstszych dolegliwości stopy. To pewnego rodzaju deformacja, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą powierzchnią podłoża, ponieważ jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuku, stopa staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Nie należy bagatelizować wszelkich objawów pojawienia się płaskostopia. Istnieją sposoby na zminimalizowanie problemu, jednak należy skonsultować każdą formę z lekarzem.

Jakie są przyczyny płaskostopia?

Przyczyn płaskostopia powinniśmy szukać w genach, może mieć ono charakter wrodzony, jednak częściej kształtuje się w trakcie chodzenia, pod wpływem wielu nieprawidłowych nawyków oraz bodźców. Jedną z przyczyn płaskostopia może być noszenie źle dobranego obuwia, butów na wysokim obcasie, a także nadwaga. W każdym z przypadków mamy do czynienia z nieprawidłowym rozkładem ciężaru, który spoczywa na stopach. Ryzyko powstania płaskostopia wzrasta jeśli wykonujemy pracę, która wymaga wielogodzinnej pozycji stojącej.

Jak rozpoznać objawy płaskostopia?

Płaskostopie w początkowej fazie nie jest bolesne, dlatego przez długi okres można nawet nie dostrzec problemu. O postępującej deformacji świadczy zapalenie stawów śródstopno-palcowych, które wywołuje ból podczas chodzenia, zakładania wysokich obcasów czy stawania na palcach. Kolejnym objawem mogą być spuchnięte stopy oraz ból łydek, a nawet kręgosłupa. Stopa staje się znacznie szersza, dlatego też osoby chorujące na płaskostopie mają problem z dobraniem odpowiedniego obuwia.

płaskostopie jak leczyć (2)

Badanie w celu wykrycia płaskostopia

W celu rozpoznania płaskostopia warto zgłosić się na badanie stóp. Istnieje badanie podoskopowe, które poddaje szczegółowej ocenie budowę stopy oraz to, w jaki sposób jest obciążona. Stosując odbicie lustrzane, sprawdza się stopień jej styku z podłożem oraz bada czy stawy skokowe i kolanowe są ustawione odpowiednio. Podoskopia może być statyczna, bądź dynamiczna, dzięki czemu można określić, w jaki sposób zachowuje się stopa w zależności od warunków ruchowych. Jest to niezbędne badanie w celu dobrania właściwych wkładek ortopedycznych.

Jak leczyć płaskostopie?

W celu poprawy kondycji stóp wskazane jest unikanie czynników, które pogłębiają wadę. Należy zadbać o prawidłowe dobranie obuwia, unikanie zbyt ciasnych butów oraz czółenek na wysokim obcasie, a także warto zastosować ćwiczenia zmniejszające masę ciała.

Kolejnym sposobem na leczenie płaskostopia są wkładki ortopedyczne. Uzupełniają one zapadnięty łuk, przywracając prawidłowe ustawienie stopy. Zastosowanie wkładek zapobiega dalszemu rozwojowi zmian i doprowadza do poprawy kondycji stóp. Warto korzystać z produktów z pelotami, które pogłębiają łuk poprzeczny i zapewniają prawidłowe rozłożenie nacisku przedniej części podeszwy stopy na podłoże. Wkładki ortopedyczne zmniejszają dyskomfort i ciągłe uczucie zmęczenia stóp, dlatego lekarze niejednokrotnie wybierają i zalecają właśnie tę formę leczenia płaskostopia. Poza tym istotna jest także rehabilitacja.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także