opuchniete nogi leczenie przyczyny (2)

Opuchlizna nóg – co to może oznaczać?

Opuchlizna, czy też inaczej nazywany obrzęk nóg to częsta dolegliwość osób, które przez długi czas przebywają w pozycji siedzącej. Przyczyną opuchlizny mogą być również schorzenia układów krążenia, jak i choroby układu moczowego.

Jedynym rozwiązaniem problemu jest bezwzględne udanie się do lekarza i odpowiednia konsultacja. Istnieją jednak domowe sposoby na złagodzenie bólu i zmniejszenie opuchlizny. Nie warto bagatelizować problemu i leczyć się na własną rękę, ponieważ objawy te mogą świadczyć o poważnych schorzeniach.

Przyczyny opuchlizny nóg

Obrzęk nóg jest skutkiem przesiąkania wody, która pochodzi z krwi, do tkanek poprzez ścianę naczyniową. Przyczyną wspomnianych obrzęków może być także niewydolność serca czy zaburzenia krążenia żylnego. Dodatkowo, przy obrzęku nóg pojawia się problem z obniżonym stężeniem białek w surowicy krwi. Istotą samej choroby jest powstawanie zakrzepów w obrębie naczyń.

Obrzęk może wskazywać na choroby serca, zaburzenia funkcjonowania wątroby, choroby układu moczowego, choroby hormonalne, niewydolność zastawek żylnych, uszkodzenia układu limfatycznego, uraz lub silny odczyn alergiczny, a także miejscowy stan zapalny.

Objawy świadczące o niewydolności żylnej kończyn dolnych

Bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy, to nie powinniśmy bagatelizować żadnych dolegliwości związanych z puchnięciem nóg. Nawet jeśli jesteśmy w młodym wieku, może nas to spotkać. Objawy, które świadczą o niewydolności żylnej kończyn dolnych to między innymi uczucie ciężkości nóg, które zmniejsza się po odpoczynku, kurczowe bóle łydek, które nasilają się w nocy, a przy wysokich temperaturach pojawia się uczucie rozpierania łydek.

Dodatkowo jeśli odczuwasz obrzęk nóg i kostek, szczególnie wieczorem, a także zauważasz pajączki na łydkach, mrowienie i swędzenie nóg, a także tak zwany zespół niespokojnych nóg, powinieneś udać się do specjalisty i skonsultować z nim wszelkie dolegliwości — w celu znalezienia właściwego rozwiązania problemu i wdrożenia leczenia.

opuchniete nogi leczenie przyczyny (2)

Wizyta u specjalisty

Do najważniejszych badań, które powinien zlecić specjalista, zalicza się badanie moczu i krwi, dzięki którym można wykluczyć niewydolność nerek. Dodatkowo, wykonanie EKG oraz echa serca, które wykluczą zaburzenia krążenia i niewydolność serca. Kolejnym badaniem jest USG Dopplera, czyli tak zwane przepływy, lekarz oceni za jego pomocą drożność żył i tętnic.

Przed wizytą u specjalisty warto zanotować najważniejsze elementy, takie jakie określenie partii, które obejmuje najczęściej opuchlizna, podanie dokładnych pór dnia, w jakich spotykają nas nieprzyjemne bóle, dodatkowo warto opisać dokładnie, co nam dolega i jaki jest to rodzaj bólu.

Co więcej, należy podkreślić czy ból ma związek z wysiłkiem, czy nie. Nie powinniśmy martwić się opuchlizną w przypadku pojawienia się jej po długotrwałym wysiłku, szczególnie gdy uprawiamy aktywność nieregularnie.
Jednak z drugiej strony, należy udać się do lekarza jeśli nasila się podczas umiarkowanych czynności, a z pewnością wtedy, kiedy ból pojawia się podczas odpoczynku.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »