Wady postawy powstają zazwyczaj w dzieciństwie i wieku szkolnym. Codzienne noszenie ciężkiego plecaka, kilka godzin spędzonych w szkolnej ławce, siedzący tryb życia — to tylko kilka z przyczyn chorób kręgosłupa. Nawyki wyrobione w dzieciństwie ciężej będzie zmienić w dorosłym życiu. Należy też wspomnieć, że niektóre z nich będą miały opłakane skutki w późniejszym życiu dziecka. Co powinno zwrócić uwagę rodzica? Kiedy udać się do ortopedy?
Płaskostopie
U dzieci do czwartego roku życia płaskostopie jest zjawiskiem naturalnym. Powinno ustąpić samo i nie wymaga dodatkowych konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak dziecko ma ponad cztery lata i posiada wyraźnie obniżone wysklepienie stóp, powinien być to czynnik alarmujący. Rodzice zazwyczaj szybko rozpoznają tę wadę postawy, np. obserwując czy między środkową częścią stopy a podłożem występuje przerwa. Można także zwrócić uwagę na ślady dziecka w piasku — jeśli stopa będzie przylegała całą powierzchnią, a ślady będą jednolite, przypominające kształt żelazka oznacza to, że mamy do czynienia z wadą stopy. Należy wtedy jak najszybciej udać się do ortopedy, który najpierw przeprowadzi diagnozę, a następnie ustali plan ćwiczeń terapeutycznych. Płaskostopie możliwe jest do wyleczenia jedynie u dzieci, dlatego z wizytą nie można zwlekać. Często występuje z innymi wadami postawy, ale samo w sobie również jest niebezpieczne dla zdrowia. Może prowadzić do bólu w obrębie kolan, bioder i kręgosłupa, a także haluksów i zapalenia rozcięgna podeszwowego.
Wady kręgosłupa
Związana z pójściem do szkoły zmiana motoryki życia dziecka wiąże się z powstawaniem wad kręgosłupa. Najpopularniejszą z nich jest skolioza. Jest ona widoczna podczas patrzenia na plecy — obręcz barkowa nie przypomina linii prostej — jest obniżona po jednej ze stron. Do głównych objawów należy także odstawanie jednej z łopatek oraz nierówno ustawione biodra i brak symetrii w talii. Kolejną popularną wadą kręgosłupa jest lordoza. Jeśli dziecko skarży się na ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z tą wadą. Warto wtedy sprawdzić, czy kręgosłup nie wygina się nadmiernie do przodu dając wrażenie wklęsłych pleców, wypiętego brzucha i odstających pośladków. U dziecka, które posiada lordozę, można też zauważyć, że kształt między pośladkami a środkową częścią pleców przypomina literę ,,C”. Jeśli zauważalny jest którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy zgłosić się do lekarza. Zarówno nieleczona skolioza, jak i lordoza powodują wiele komplikacji w dorosłym życiu. Bóle pleców, problemy z chodzeniem, mrowienie i drętwienie kończyn dolnych — to tylko kilka ze skutków wad kręgosłupa.
Koślawość kolan
Szpotawość kolan pojawia się do trzeciego roku życia, a następnie przechodzi w koślawość, która powinna minąć do dziesiątego roku życia dziecka. Charakteryzuje się ona goleniami zwróconymi do wewnątrz i odstępem między kostkami wynoszącym powyżej 5 cm przy złączonych i wyprostowanych nogach. Koślawość kolan u dziecka można całkowicie wyeliminować z pomocą ortopedy.
Jeśli mają Państwo wątpliwości dotyczące postawy Waszego dziecka lub Waszej zapraszamy na profesjonalną diagnostykę w placówce ULTRAGEN.