Cytologia jest uniwersalnym narzędziem podstawowych badań diagnostycznych, stosowanym w medycynie od ponad 100 lat. Zdobyła ona tak dużą popularność głównie dzięki swojej zdolności do szybkiego i precyzyjnego wykrycia chorób nowotworowych. Jak rozpoznać sygnały wysyłane przez organizm, które świadczą o konieczności wykonania tego badania?
Jakie są przesłanki u kobiet? Kiedy cytologia jest niezbędna?
Wiele kobiet bagatelizuje objawy takie jak nieregularne lub bolesne miesiączki, plamienia poza cyklem menstruacyjnym, krwawienie w trakcie stosunku lub odczuwane bóle po nim. Jest to niewłaściwe podejście, bowiem wszystkie wyżej opisane symptomy mogą sugerować poważne problemy zdrowotne, w tym nowotwór szyjki macicy. Z tego powodu ważne jest, aby przedstawicielki płci pięknej, które doświadczają tych objawów, w pierwszej kolejności skonsultowały się z lekarzem i poddały się cytologii. Wczesne wykrycie tak poważnych chorób zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań.
Cytologiczne badanie jest także wykonywane w ramach diagnostyk przesiewowych innych narządów, ponieważ jest ono istotnym elementem profilaktyki chorób takich jak rak piersi, choroby tarczycy czy nowotwór płuc.
Cytologia jest stosowana również przy wykrywaniu chorób zakaźnych, np. infekcji bakteryjnych. Ponadto badanie to może być pomocne w diagnostyce stanów zapalnych, takich jak zapalenie pęcherza moczowego czy zapalenie oskrzeli.
Same badania polegają na kontroli komórek pobranych z organizmu, np. poprzez wymaz z szyjki macicy czy też płynu mózgowo-rdzeniowego. Celem jest dokładne zbadanie ich pod mikroskopem, ocena ich stanu, morfologii oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Wynik badania może wskazywać na obecność zmian w kształcie, wielkości czy układzie komórek, co z kolei niekiedy wymaga dalszej diagnostyki lub przystąpienia do właściwego leczenia.
Kiedy jest się w grupie ryzyka?
Osoby, które miały wcześniej podejrzenie lub diagnozę nowotworu, powinny wykonywać regularne badania cytologiczne w celu monitorowania stanu swojego zdrowia. Dotyczy to również kobiet, których matki lub siostry zmagały się z rakiem szyjki macicy, ponieważ są one wówczas bardziej narażone na rozwój tej skomplikowanej dolegliwości.
Wczesny początek aktywności seksualne także może zwiększać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Kobiety, które rozpoczęły aktywność seksualną przed 18 rokiem życia, są bardziej narażone na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest jednym z głównych czynników ryzyka nowotworu szyjki macicy, dlatego też powinny wykonywać badanie cytologiczne częściej.
W grupie ryzyka znajdują się również kobiety, które chorują na zaburzenia przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia lub zapalenie narządów płciowych. Z tego powodu zaleca się, aby regularnie wykonywały one cytologię.
Niezależnie od tego, jakiego typu badań potrzebujesz, jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Więc nie czekaj, umów się do centrum medycznego Ultragen już dzisiaj, a my zadbamy o Twój komfort i bezpieczeństwo
Sprawdź naszą ofertę konsultacji ginekologicznej!