Ból głowy to bardzo popularna dolegliwość, której doświadczył chyba każdy w swoim życiu. Może mieć on różne przyczyny. Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać rodzaj bólu jaki odczuwamy i odpowiednio do niego podejść.
Rozpoznanie rodzaju bólu
Bóle głowy dzieli się na dwa rodzaje: pierwotne i wtórne. Pierwotne to takie w których już sam ból jest traktowany jako stan chorobowy. Do tej grupy zaliczana jest między innymi migrena. Wtórne natomiast to takie, które wynikają z wcześniejszych urazów lub zaburzeń.
Mogą one towarzyszyć niegroźnym dolegliwościom takim jak kaszel, ale także i tym poważnym, jak zagrażający życiu guz mózgu. Jeżeli odczuwamy nieprzerwany ból głowy dłużej niż dwa tygodnie powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Co to jest migrena?
Migrena jest przyczyną bólu głowy, która dotyka aż 30% społeczeństwa. Przyczyny migreny są trudne do jednoznacznego określenia. Prawdopodobnie jest to mieszanka zmian naczyniowych, predyspozycji genetycznych oraz zwiększonej wrażliwości mózgu na bodźce.
Najpopularniejsza definicja migreny mówi że są to bardzo silne i długotrwałe bóle głowy, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. W rzeczywistości migrena może trwać nieprzerwanie nawet przez 72 godziny. W tym czasie odczuwalny może być silny jednostronny i pulsujący ból, nadwrażliwość na zapachy, światło i dźwięki, a nawet nudności i omdlenia.
Migrena znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Może zacząć się pojawiać w wieku dojrzewania i kończyć pod jego koniec, jednak dla większości osób migrena to problem długotrwały i uporczywy.
Jak rozróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?
Migrena różni się od zwykłego bólu głowy przede wszystkim swoją intensywnością. Dodatkowo towarzyszą jej inne objawy takie jak nudności, światłowstręt czy nadwrażliwość na zapachy i smaki, które nie są popularne dla typowego bólu.
Kolejnym objawem charakterystycznym dla migreny są zaburzenia widzenia i nastroju. W wyniku skurczu naczyń krwionośnych następują całkowicie odwracalne zaburzenia wzroku (migoczący obraz), drętwienie rąk i twarzy. Te objawy trwają zazwyczaj krócej niż cały napad migrenowy, od ok. 5 minut do godziny.
Zdiagnozowanie migreny
Jeżeli zauważymy u siebie długotrwałe, nawracające bóle głowy warto zacząć prowadzić dziennik z obserwacjami. W przypadku kobiet ważne jest również monitorowanie cyklu menstruacyjnego, ponieważ migrena może być z nim bezpośrednio powiązana. U wielu kobiet bóle migrenowe pojawiają się między drugim, a trzecim dniem cyklu.
Podejrzenie o cierpieniu na migrenę może pojawić się również wtedy, gdy odczuwamy intensywny, jednostronny ból podczas wykonywania codziennych czynności, zaobserwowaliśmy 4 napady silnego bólu, nie cierpimy na żadne inne choroby, lub nie dotyczą nas żadne inne “zewnętrzne” czynniki mogące ją wywołać. Migrena często dotyka osoby zmagające się z depresją.
Powikłania po ataku migrenowym występują gdy trwa on ponad 72 godziny. Następują wtedy uporczywe wymioty, utrata elektrolitów i odwodnienie. Wymaga to natychmiastowej konsultacji medycznej.