W Polsce prawie 50% społeczeństwa w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie. Ochrona wzroku szczególnie w dzisiejszych czasach jest bardzo trudna. Z każdej strony jesteśmy atakowani ekranami które emitują światło niebieskie. Należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad koniecznych, aby prawidłowo chronić nasze oczy.
Dbanie o wzrok przed komputerem
Podczas korzystania z komputera ważne jest utrzymanie odpowiedniej odległości od ekranu monitora. Powinna ona wynosić nie mniej niż 70cm. Dobrze jest po każdych trzydziestu minutach pracy odejść od komputera i zrobić sobie przerwę, podczas której można poćwiczyć oczy mrugając, patrząc w dal lub robiąc sobie krótki spacer z dala od monitora.
Najlepiej jest wyjść w tym czasie z pomieszczenia w którym pracujemy i je przewietrzyć. Światło w pomieszczeniu z komputerem powinno być rozproszone równomiernie i nie powinny się w nim znajdować mocne punktu skupienia światła. Na nasze oczy lepiej wpłynie, gdy podczas pracy na komputerze nie będziemy siedzieli przodem do okna. Zbyt duża jasność może poważnie obciążać nasz wzrok. Jeśli odczuwamy suchość gałki ocznej, powinniśmy ją nawilżyć specjalnymi kroplami.
Właściwa dieta, a wzrok
“Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powiedzenie słyszał chyba każdy. Sprawdza się ono także w przypadku profilaktyki chorób oczu. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby oczu należy wzbogacić swoją dietę o dużą ilość zielonych warzyw takich jak: pietruszka, szpinak, brokuły, jarmuż, kapusta, koper czy cukinia. Posiadają one dużą zawartość luteiny, czyli związku odpowiedzialnego za ochronę naczyń włosowatych siatkówki. Chroni ona oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Do prawidłowej ochrony wzroku potrzebne są również karotenoidy i witaminy zawarte w żółtych i czerwonych warzywach i owocach: kukurydze, papryce, dyni itd.
Kwasy omega-3 są również są bardzo przydatne w ochronie oczu. Największym jego źródłem są ryby: makrela, łosoś i tuńczyk. Świetnie sprawdzą się także produkty z dużą zawartością cynku np. wołowina.
Wczesny początek
Dobrze jest, o wzrok zacząć dbać jak najwcześniej. W Polsce ok. 20% dzieci w wieku przedszkolnym ma problemy z poprawnym widzeniem i wymagają korekcji okulistycznej. Aby rozpoznać czy dziecko widzi prawidłowo należy je uważnie obserwować. Jeżeli zauważymy, że pociera ono oczy, mruży je, bardzo blisko podchodzi do obiektu który ogląda, miewa częste bóle głowy, zbyt mocno pochyla się nad np.kartką, z trudem czyta i pisze oraz robi liczne błędy – powinniśmy udać się z nim jak najszybciej do okulisty. Jeśli u dziecka została zdiagnozowana dysleksja również powinno się ono udać na badanie okulistyczne.
Ważna jest tutaj także kwestia genetyki. Jeżeli w rodzinie występują problemy ze wzrokiem, wizyta u specjalisty jest nieunikniona. Lekarze zalecają, aby taka wizyta miała miejsce w trzech pierwszych miesiącach życia dziecka.
Tak samo jak w przypadku dorosłych, dzieci również powinny mieć dietę bogatą w kwas omega-3, luteinę i karotenoidy. Przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety będzie miało ogromny wpływ na stan ich wzroku w przyszłości. Kolejną bardzo ważną kwestią jest chronienie dzieci przed szkodliwym światłem ekranów. Dbając o te rzeczy możemy zaoszczędzić im wielu przyszłych schorzeń oczu.