Ból stopy często sprawia, że czujemy się niekomfortowo i może również pokrzyżować nasze plany. Przyczyn jest wiele, najczęściej jest to stłuczenie, uraz, bądź nawet poważna choroba. Tego typu dolegliwość potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie i często wizyta u specjalisty jest nieunikniona. Zastanawiając się nad przyczyną, powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi miejsce bólu — śródstopie, bok stopy czy podeszwa przodostopia. Nie powinniśmy bagatelizować żadnych dolegliwości, ponieważ mogą świadczyć o poważnej chorobie, dlatego zawsze warto skonsultować problem z lekarzem.
Co oznacza ból stopy?
Przyczyn bólu może być naprawdę wiele, jednak w zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialny za niego jest uraz miejscowy, który dotyczy bezpośrednio samej stopy. Do tej grupy zaliczane są stłuczenia, skaleczenia, zwichnięcia, złamania i skręcenia. Stopa z racji swojej funkcji jest szczególnie obciążona i narażona na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Dlatego ból podczas chodzenia lub pozycji stojącej powinien dać do myślenia i skłonić do wizyty u lekarza. Zdarza się także, że jest on wywołany przez choroby ogólnoustrojowe, a także może być to rwa kulszowa lub dna moczanowa, co nieleczone skutkuje zapaleniem stawów o nieodwracalnym charakterze.
Co wywołuje ból palców oraz śródstopia?
Ból w okolicach palców może świadczyć o pojawieniu się haluksa, określanego mianem palucha koślawego. Nietypowe wygięcie palca wiąże się z charakterystycznym dyskomfortem, który nasila się w trakcie chodzenia. Jednak, może on być również spowodowany tak zwanym paluchem biegacza, czyli urazu pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. To typowe schorzenie u biegaczy, piłkarzy oraz osób, które stale obciążają stopy podczas wysiłku.
Natomiast, ból śródstopia często spowodowany jest płaskostopiem. Nieprawidłowe wysklepienie stopy powoduje, że jej podparcie w kontakcie z powierzchnią jest zaburzone. Przy tym występuje także wyraźne jej poszerzenie, a także opuchlizna.
Jakie choroby mogą wywoływać ból stopy?
Często ból stopy może sygnalizować choroby ogólnoustrojowe. Odczuwanie kłucia, mrowienia i drętwienia wraz z nimi uczucie ciężkości oraz skurcze łydek, świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsza faza to pojawiające się na nogach pajączki, a z czasem poszerzające się żyły, które powodują powstanie żylaków. Dna moczanowa to kolejna poważna dolegliwość. Kwas moczowy, który wytwarza się w nadmiarze, ulega krystalizacji i kumuluje się w okolicach stopy, co prowadzi do bólu. Stopa boli podczas dotyku, miejsce jest zaczerwienione i sine.
Jak leczyć stopy?
Leczenie stopy powinno rozpocząć się między innymi od znalezienia przyczyny bólu. Jeśli źródłem jest uraz, to warto zastosować zimny okład, który lekko obniża jego poziom i łagodzi opuchliznę. Dobrym pomysłem jest także stosowanie leków przeciwzapalnych, wydawanych w aptece bez recepty. Po konsultacji z lekarzem, wdrożone zostanie specjalne leczenie, na przykład orteza, która pełni funkcję stabilizującą oraz amortyzującą. Często rozwiązaniem mogą okazać się również wkładki ortopedyczne. Zawsze jednak warto udać się do specjalisty, aby skonsultować dolegliwości i podjąć właściwe leczenie.